Bir senaryo örneği

Senaryo yazmaya ilgi duyan hemen herkesin ilk merak ettiği şeylerdendir. Gerçek bir filme ait bir senaryonun sayfaları. Sanki bu sayfaları görünce senaryonun yazmanın bütün sırlarını keşfedecektir insan. Oysa sadece kendine özgü bir sayfa düzeniyle yazılmış bir metinden ibarettir senaryo. Aşağıdaki küçük resimlere tıkladığınızda Sıfır Dediğimde‘ye ait senaryonun dördüncü taslağının ilk beş sayfasını göreceksiniz. Aşağıda göreceğiniz senaryo, Final Draft ile yazılmıştır. Sayfa formatı basit iştir. Bir bilgisayar programı işinizi kolaylıkla görmenize yarar. Asıl iş içerikte…

 

Senaryo yazarlığının asıl güçlüğünü aşmanızda yardımcı olabilecek diğer başlıklar için aşağıdaki sayfalara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Senaryo Yazarken Merak Ettikleriniz
Yazmanın Yöntemi Olur Mu?
Belli Başlı Dramatik Yapı Yaklaşımları
Pixar’dan Senaryo Yazarlarına Öneriler
Dramatik Yazımın Kuralları Olur Mu?
Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır?

Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir senaryo örneği için 240 cevap

 1. Özlem der ki:

  Merhabalar hocam. Ben şu an üniversiteye hazırlanıyorum ama kitap okumayı,araştırmayı, ve dizi ve fılmleri çok sevdiğim için senarist olma gibi bır hayalim var. Peki sizce hayalimi bır kenara atıp ders mi çalışmalıyım yoksa senaryo mu yazmalıyım. Bu arada bır uygulmada yayınladığım tam tamamlanmayan ama bütün kurgusu bana ait olan iki tane de kitabım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Gökhan der ki:

   Üniversite sınavına bir şey kalmadı. – Umarım öyle bir şey olmaz, bu sene istediğiniz yere girersiniz ama- diyelim ki seneye bir daha gireceksiniz. İster bu sene girin ister önümüzdeki sene, her halükarda üniversite sınavının bir zamanı var ve getirisi de götürüsü de son derece somut. Yani sınavın elle tutulur sonuçları olacak. Senarist olma isteği, ideali, hayali ise bir ömür boyu devam edebilecek bir şey. Bir zamana bağlı değil. Yarın üniversiteye girdiğinizde de aynı hayalin peşinde koşmaya devam edebilirsiniz, etmelisiniz. Duruma böyle bakınca cevap belli, değil mi? Sınav sonucunda az buçuk senaryo yazarlığıyla ilgisi olan -yani sizin ideallerinize engel olmak bir yana katkısı olacak- bir bölüm de kazanırsanız harika olmaz mı? Önce sınav diyorum.

 2. Halit der ki:

  Gökhan hoca yanıt verir misiniz lütfen? Yazdığıma (önce)

 3. aleyna der ki:

  Aklımda iyi bir senaryo fikri var. Oldukça da detaylı. Bu senaryoyu yazıya döktükten sonra kiminle ve nasıl paylaşmalıyım?

 4. Özlem der ki:

  Şimdi bir insan düşünün. Küçüklüğünden beri çok seviyor yazmayı. Aklında da bir sürü fikir var hep olmuş ve yazmazsa duramaz. Yazdığı kıytırık bir defteri var ama aklında da yok yok. Maalesef hiç kılavuzu da yok. Neyi nasıl yapılacağını bilmiyor . Ona şuan ne söylersiniz?

  • Gökhan der ki:

   Mümkünse iyi bir kurum ya da kişiden eğitim almasını, alamıyorsa konuyla ilgili yazılmış kitapları okuyarak kendisini eğitmesini söylerdim.

 5. Gizem der ki:

  Selam;
  Wattpad hikayelerinin senaryolaşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bilmiyorum hiç oradan bir hikaye okudunuz mu?
  Wattpad platformunda bir hikaye yazmaya başladım. Ve kısa sürede yüksek bir etkileşime ulaştım. Yükselmeye de devam ediyor. Hikayem ve henüz yazmadığım diğer hikayelerimi nasıl değerlendirebilirim?
  Konuya geç kalmışım, ama umarım birilerinden cevap alabilirim.

  • Gökhan der ki:

   Wattpad ne olursa olsun bir yazma tecrübesi veriyor. Okuyucu karşısına yazar olarak çıkıyorsunuz. Etkileşim almanız da iyi bir şey. Bir yapımcının ya da yayınevinin kapısını bu gibi başarılarınız varsa çalmanız daha kolay. Hiç çekinmeyin derim, gururla anlatabilirsiniz. Elde ne varsa bunu abartmadan, dürüstçe göstermekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.