Bir senaryo örneği

Senaryo yazmaya ilgi duyan hemen herkesin ilk merak ettiği şeylerdendir. Gerçek bir filme ait bir senaryonun sayfaları. Sanki bu sayfaları görünce senaryonun yazmanın bütün sırlarını keşfedecektir insan. Oysa sadece kendine özgü bir sayfa düzeniyle yazılmış bir metinden ibarettir senaryo. Aşağıdaki küçük resimlere tıkladığınızda Sıfır Dediğimde‘ye ait senaryonun dördüncü taslağının ilk beş sayfasını göreceksiniz. Aşağıda göreceğiniz senaryo, Final Draft ile yazılmıştır. Sayfa formatı basit iştir. Bir bilgisayar programı işinizi kolaylıkla görmenize yarar. Asıl iş içerikte…

Sıfır Dediğimde-1Sıfır Dediğimde-2Sıfır Dediğimde-3Sıfır Dediğimde-4Sıfır Dediğimde-5

Senaryo yazarlığının asıl güçlüğünü aşmanızda yardımcı olabilecek diğer başlıklar için aşağıdaki sayfalara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Senaryo Yazarken Merak Ettikleriniz
Yazmanın Yöntemi Olur Mu?
Belli Başlı Dramatik Yapı Yaklaşımları
Pixar’dan Senaryo Yazarlarına Öneriler
Dramatik Yazımın Kuralları Olur Mu?
Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır?

Bu yazı Okuyunca kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir senaryo örneği için 100 cevap

 1. Gökhan der ki:

  “Belgesel senaryosu nasıl yazılır” sorusunun kesin bir cevabı yok. Çünkü bazı belgesel türlerinin bir senaryoya bile ihtiyacı yok. Belgeselin arkaplanındaki sinemacının zihni için çıkardığı bir akış kimi zaman belgesel senaryosu yerine geçebilir. Belgesel, tür olarak kurmaca film türlerine benzer yöntemleri kullanarak bir anlatım oluşturmak zorunda değildir. Ancak bütün anlatım tekniklerinden faydalanabilir. Sizin sorunuzda kastettiğiniz “belgesel senaryosu” belgeselin türü ve tasarımı konusunda kararlar verildikten sonra projeye özel olarak tasarlansa daha iyi olur. Belgesel hayatın kendisiyle ilgilenir, kurmacasıyla değil. Hayatın senaryosu nasıl yazılabilir? Belgesel çekmeye başladığınızda göreceksiniz ki senaryonuza asla yüzde yüz uymaıyorsunuz. Çünkü hayat sizin senaryonuza uygun davranmak zorunda değildir. Ancak bu demek değildir ki, bir belgeselde her şey yüzde yüz doğaçlama olmak zorunda. Bir belgeselci neyi görmek istediğini çok iyi tasarlamalıdır ve belgeselcinin asıl senaryosu budur. Bu, bazen hayatın size, görmek istediğinizi göstermemesi gibi sonuçlar da verebilir. Belgesel senaryosu ve tasarımı ile ilgili daha kapsamlı bir yazıyı yakın gelecekte yazmayı planlıyorum, takip etmeye devam edin.

 2. betül der ki:

  çekim senaryosu örneği var mıdır

 3. mhtp der ki:

  Bende yazdığın bir kitabı seneryo haline getirmek istiyorum.Teşekkürler

 4. neslihan çlşkn der ki:

  mrb lar hocam öncelikle tevazu gösterip cevapladığınızdan dolayı çok samimi buldum sizi ve bir soruda ben sormak istiyorum.bir yarışma için ki bu bilindik bir kurluşun yarışması senaryo yazıyorum hatta bitmek üzere.fakat bunu yarışmay göndermeden önce noterlememiz gerekir mi?sonra emeğe karşı hoş olmayan durumlarla karşılabilir miyiz.orada yarışmada yayınlanacak her senaryo telif hakkını beyan ibraz etmiş olur maddesi telif hakkı mağduriyeti yaşatmamk içinmidir bizler acaba cevaplamanız ümidi ile sevgiler kolaylıklar

 5. neslihan çlşkn der ki:

  🙂

 6. Gökhan der ki:

  İşinizi her halukarda sağlama alsanız iyi olur derim. Hiç kimse için çalışmanızdan haksız yere faydalanmak isterler diyemem ama dünyanın bin bir türlü hali var, senaryonuz postada kaybolsa ya akla gelmedik bir şeyler oluverse pişmanlık yaşamak istemezsiniz. Eserin size ait olduğunu ispat etmenizi istemeleri zaten noteri işaret ediyor aslında. O halde unutmayın, notere çok masraf yapmamak için arkalı önlü çıktı alın ve fontlarınızı küçültün. Hatta sayfa düzenininde bile iyileştirmeler yapabilirsiniz 🙂 Başarılar.

 7. gülnur der ki:

  Merhaba hocam, amatörüm ve uzun metrajlı tematik film senaryosu yarışmasına katılıyorum. Hikayem yakın çevremde çok beğenildi. Buda bana güven verdi. Öncelikle filmin öyküsünü tek cümle ile yazdım. Şimdi ise senaryoyu yazma aşamasına geçtim. Amerikan formatı olmak zorunda. Bu formatı Word’de yazsam olur mu? Yoksa senaryo yazım programında mı yazmam gerekir? Bir de hocam 1 sayfa 1 dk. olma kuralını nasıl uygulayacağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saygılarımla…

 8. Gökhan der ki:

  Word ile yazabilirsiniz, ama yine de bir senaryo yazım programını kullanmanızı öneririm. “1 sayfa 1 dakikadır” bir kural değildir. Senaryo yazım sayfa formatına riayet ettiğiniz takdirde sayfalarınızın ortalama olarak 1 dakikalık film senaryosuna tekabül ettiği kabul edilir. Yazar açısından bağlayıcı bir şey değildir. Her sayfa 1 dakika tutabilir, tutmayabilir de, sorun yoktur.

 9. gülnur der ki:

  Hocam yaptiginiz aciklama icin cok tesekkur ederim. Peki amerikan formatina uygun hangi programi kullanmami onerirsiniz?

 10. Gökhan der ki:

  Celtx ücretsizdir. Aynı şekilde Adobe Story de ücretsizdir. Kolayınıza geleni kullanın.

 11. Hasan der ki:

  meraba hocam önümüzdeki ay nişanlanacagım ve nişanlıma kısa 10-15 dklık bi film şeklinde bi süpriz hazırlaamak istiyorum fakat aklıma hiçbirşey gelmiyor bana yardımcı olabilir misiniz .? Şimdiden yardımlarınız için Teşekkür ediyorumm..

 12. gülnur der ki:

  Hocam merhaba, bir yarisma icin senaryo yaziyorum. Animasyon olarak cekilecek bir film senaryosu ile normal bir film senaryosunun yazim teknigi acisindan bir fark oluyor mu? Yani animasyon filmi yazmis bir senarist bunu yazim asamasinda belli ediyor mu? Yoksa o normal bir film senaryosu gibi yaziyorda onu animasyon olarak duzenlemek yonetmen ve yardimcilarinin isi mi? Yarismaya gonderecegim senaryom bilim kurgu degil. Aksine duygu yuklu bir film. Yazmayada basladim. Aklima onu animasyon filmi olarak duzenlemek geldi. Bu duzenleme icin yapmam gereken degisklikler olacak mi yoksa ben normal yazayim da onu bu bir animasyin fikmidir diye dipnot olarak mi belirteyim. Keske bir animasyon film senaryosu ornegi gorebilseydim. Bir de hocam animasyon filmleri amerikan formatina gorede yazilabilir mi?

 13. hatice der ki:

  Merhaba hocam senaryo yazarken kamerayı yõnlendirmelimiyim.internetten araştırdığım bazı espirili sõzler başma dert olurmu bu alıntı yerine geçermi ve birde fon sesi,efektleri gerekli yerlere konulmasını ayarlamalımıyım

 14. hatice der ki:

  Hocam merhaba tadix diye bir site var bu siteye güvenebilirmiyiz sender sadece. Senaryosu filme çekilmiş senaristlermi üye yapıyo amatõrler üye olamazmı.? Noter tastikli bir senayonun ne kadar güvencesi vardır

 15. Gökhan der ki:

  Site güvenilir görünüyor ve herkes üye olabiliyor gördüğüm kadarıyla.

 16. Gökhan der ki:

  Yazılabilir. Senaryo okuyanlar anlasınlar diye yazılır. Çalışırken, hele ki bir animasyon yapımı aşamasında satır satır parçalara bölünüp bambaşka formatlara girebilir. Nasıl işinize yarayacaksa… Ama projenizi birilerine beğendirme aşamasındaysanız standart format daha çok işinize yarar.

 17. Gökhan der ki:

  Hikayenizde çok önemli gördüğünüz her şeyi senaryonuza yazabilirsiniz. Ama her kamera hareketini ya da her ayrıntıyı yazmaya kalkarsanız her şeyden önce siz bununla başa çıkamazsınız. Öte yandan diğer film insanları da kendi işlerine karışılmış gibi hissedebilirler. Senaryonuz bir öykü anlatım formudur. Senaryonuz kendi dramatik gücünü ortaya koysun yeter.

 18. oğuzhan der ki:

  Gökhan hocam , tüm soruları cevapları ve yorumları okuduktan sonra bende müsaadenizle bir şeyler paylaşmak isterim. Çok iyi olduğunu düşündüğüm bir fikrimi dizi senaryosuna adapte ettim. 39 bölüm artı bir bölümde final olmak üzere 40 bölümlük bir proje oldu. 3 bölüm tam senaryo geri kalan 37 bölüm tretman olarak yazdım. malumunuz olası değişiklikler v.s. … Son halinde senaryo yazmak emeğin israfı olur .. Sektörü hepimizden iyi bilirsiniz., Anadolu’daki bir tabirle özet leyim yapımcılarımız ”bir avuç kepekle maymun sevmek” istiyorlar.. Yapımcı ticari kaygılarla yaşayan insandır. Yönetmen sanat yapmak isteyen. senarist ise yazmak isteyen ve yazdığının taktir edildiğini görmek isteyen insandır diyelim. Tabi her emeğin karşılığı kesinlikle maddi desteklenmeliki sürekliliği oluşsun. fakat ülkemizde ne yazık ki işler tam anlamıyla öyle yürümüyor. örnek bir kurgu yaparsak senaryosu beğenilen eser sahibinin yapımcı ile yaşayabileceği farazi bir diyalog gösterirsek.

  ” arkadaş senin senaryodaki adam tren istasyonunda gişeci olmasın, bankacı olsun.. hali hazırda bir banka şubesi var kullanacağımız.. sonra hikayedeki esas kız mağaza yöneticisi olmasın. Gel bunu kuaför yapalım hali hazırda bir kuaför salonu var kullanabileceğimiz. Bak öbür kız lösemi olmasın, araba çarpsın,şimdi hastane sahnesi doktor,hemşire cast’ı uğraşırız. Kamyon vursun kıza. Tedaviyi evde yapsınlar hastaneye gitmesinler..”
  Yada daha kötüsü olur
  ” ya tamam temel bağlamda hoş hikaye sevdim çekebiliriz de aşk eksik bunda..”
  ” Olur mu efendim ilk bölümden itibaren esas oğlan aşkı için her fedakarlık ve zahmete katlanıyor”
  ” tamamda adam vursun hatta kızı vursun ya benimsin ya kara toprağın desin. hatta bak tecavüze uğrasın bu kız hatta adamda uğrasın daha iyi olur.”

  Belki , ya çok abarttın diyebilirsiniz ama tecavüze uğrayan kızın tecavüzcüsüyle evlendirilmesini ve sanki suçlu tecavüz mağduruymuş gibi gösterilen kaç dizi daha çekilebilir yada izlenilebilir. Ayşe teyzem soğan soyarken, Fatma teyzen fasulye kırarken, Emine annem patik örerken seyrediyor nede olsa diye düşük kalitede dizi çekerseniz bu diziye reklam veren banka ne fatma teyzeye kredi satabilir ne otomobil firması son model aracı ayşe teyzeye satabilir. Nede özel emeklilik yada hayat sigortası satabilirsin bu insanlara.. Çünkü onlar kısmen ölmüş beyinler, tecavüzcüsü ile mağdurunun zorla evlendirilip aileleri arasındaki hakaret ve iftira dolu ortamı izlemek istiyorlar.. Onun dışında artık yeni nesil Türk dizilerine sırt çevirip net üzerinden amerikan bilmem ne kanalının hangi dizisinin kaçıncı sezonunun bilmem kaçıncı bölümünü haklı olarak dört gözle bekliyor. Ve işin kötüsü o krediyi alacak yuva kuracak iş kuracak adam, aracını yenileyecek araç alacak adam, özel hayat sigortası yaptıracak kültür ve zekada adamlar ne yazık ki bu değerli hayatı sürdürdüğü için 90 dakikalık birbirinin az farkla aynısı dizileri izlemiyor. Senaryo yazmaya gönül vermiş arkadaşlarım bundan vazgeçmesinler. gün gelir devran döner ülkedeki filim dizi reklam anlayışı değişir o zaman size,bize ihtiyaç duyulur.
  Kaç hikaye duydum yapımcı kapılarında yaşanan. hatta birisi deseki biz okumadan attık senaryoyu haberin olsun diye ne oldu diye beklemekten daha az acı verir adama.. işte bu yüzden okuyanın ”ulan be dizi bu işte.. bir hafta sonraki bölüm için meraktan ölürüm dediği senaryoyu elime alıp yapımcıya gidemiyorum iyimi..
  Ama bunlar yaşanıyormuş diyede yazmaktan vazgeçecek değiliz ya 🙂

 19. Canan der ki:

  İyi Akşamlar Hocam,

  Bende yazı sanatına gönül verenlerden hatta bu kocaman ummanda kaybolmak üzere olanlardanım:) Bu minvalde ancak sizin bana ışık olacağınızı umut ediyor ve sorumu sorup teşekkür ediyorum.

  Kısa süre önce bir reklam senaryosu yazmam istendi fakat ben daha önce reklam senaryosu yazmadığım için -hikaye , roman vb tarzda yazılar yazıyorum -nasıl ve ne şekilde olacağını bilemiyorum ? Aklımda fikir var ama yazım şekli nasıl olacağını da bilseydim içim çok rahat ederdi inanın 🙂
  Bunu benim ivedilikle öğrenmem lazım hocam …
  Onun için sizin yönlendirmeniz ve bu soruyu cevaplamanızla tünelin ucundaki ışık aydınlanmış olacak .
  Sizin cevabınızı bekliyorum ,teşekkür ederim.

 20. cengiz der ki:

  Merhabalar Hocam,
  Uzun suredir senaryo yazmakla mesgulum.Senaryo yazmaya baslamam bir tesaduf sonucu oldu ve su anda elimde dort tane hikaye var.Hikaye diyorum cunku bunlara senaryo demem icin tamamen bitmesi gerekiyor.Benim de sorunum yazdiklarimi bir turlu begenmiyorum,her bitirdigimde daha olmamis eklemem gereken seyler,degistirmem gereken yerler var diye dusunuyorum.Bir oyuncu tanidigim sayesinde Turkiyenin en iyi yapimcilarindan birine ulasabildim fakat hikayeleri henuz gondermedim,sebebide ya begenmezse diye dusunmem.Aslinda bu konu hakkinda hic bir fikrim yoktu,hikayeler bir anda aklima geldi ve bunlari bir kac saat icinde kagida doktum.Su anki hallerine gelmesi ise yaklasik bir sene surdu.Yukarda butun soru ve cevaplari okudum,aslinda kafamdaki sorularinda cevabini almis sayilirim.Burada sunuda soylemek istiyorum,ben hikayeleri yazarken hic bir kurali uygulamadim,ama simdi bu is icin yazilan kurallari okudugumda bunlari bilmeden uyguladigimi gordum.Cevremdekiler genede bu isin bir egitimini almam gerektigini soyluyor.Benim sorum ise bu isin gercekten egitimini almam gerekiyormu?Ikincisi bu yazdigim hikayeleri begenmeme (henuz tam istedigim gibi olmamis anlaminda) duygusu normalmi?
  Not:(Yurt disinda yasadigim icin imla hatalarim olabilir buda klavyenin turkce olmamasindan kaynaklaniyor)
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 21. hawin der ki:

  ben senaryomu bı program ındırp yazmasam normal bı ajanda tutup yazsam tabı kurallara uyarak … karakterler ayrı bolumde konuşmalar ayrı olayın gectıgı yerler ayrı sayfada olsada bu sekılde yazmam yanlış olurmu… yoksa bı program ındırıp oylemı yazmalıyım.. umarım anlatabılmısımdır 🙂

 22. Emrah Özdemir der ki:

  İyi günler gökhan hocam bütün yorumları tek tek okudum cevaplarınızı inceledim örneklerinizi inceledim ve sizi tebrik ediyorum .Herkese yardımcı olmaya çalışmışsınız.Bununla birlikte benimde size bir sorum var benim aklımda 1 hikaye var ve bu hikayeyi trt,startv gibi kanallarda görev yapan yönetmenlere anlattım beğendiler(Beğendiler derken anlattığım hikayeyi beğendiler .Ama bu anlattıklarımı nasıl birbirine bağlayacağımı sordular)Bu beğeniden sonra bunu bilgisayara dökmeye başladım ama hep giriş kısmında kalıyorum amatörlüğün verdiği sıkıntı ile birlikte beynimdeki hikayede çok fazla olasılık olduğundan ayrıca bir ana karakter değilde o karaktere bağlı birden fazla alt karakter ve karşı karakter var.Kısacası karakter fazlalığından dolayı hikayeyi toparlayamıyorum ne yapmalıyım ?

 23. fatih BODUR der ki:

  Slm hocam ve sayfadaki tum arkadaslar
  Hocam ben amator olarak bir seneryo yazmaya basladim ve aklima birden profosyonel film seneryosunu gormek geldi.. biraz ucuk bir idda olacak ama yazdigim seneryoya cok guveniyorum bu seneryomu Hollywood a yollayacagim ingilizceye tercume ettikden sonra ve sizden tavsiyeler almak istiyorum.. yani seneryonun tamamini okutmak yerine bir ozetini yapsam mi daha cabuk ilgi cekmesi icin sizin bana tavsiyeleriniz ne olur …. saygilar fatih BODUR

 24. duygu der ki:

  ben dın dersınde merhamet ve affedıcılık hakkında bır oyku yazdım hoca benımkıyle arkadasımınkını begen dı ıkınızde senaryo yazın dedı sence nasıl bısey olabılır neyle baslamalıyım ılk once senaryoya

 25. büşra yıldırım der ki:

  düşünmek çok kolay yazıya dökmekte. benim tek merak ettiğim şey bütün bu işleri hallettikten sonra kiminle görüşeceğiz bizim sesimizi kim duyacak ne yapabiliriz bu konu da…

 26. büşra yıldırım der ki:

  daha çok senaryoyla değilde merak edilen sorularla boğuşuyoruz bence…

 27. melis der ki:

  merhaba hocam. ben daha 13 yaşındayım. ben de senaryo yazıyorum. ama okul eğitimi aldığım için senaristlik ile ilgili bir eğitim alamıyorum. senaryom amerikan formunda. benim merak ettiğim senaryo da illa jenarik müziği animasyonlar belirtilmeli midir? son olarakda aklımda 3 hikaye var bunlarin 1.sine başladım 3 aydır yazıyorum. bu yaz tatilinde biter dieumuyorum. sinopsisini en son bittikte sonra hazırlıyacağım. ama bn bunu nereye satmalıyım? senaryo satma yerleri vr acaba oralar doğrumu? sizden cevap bekliyorum şimdiden eşekkürler. kim bana ne derse desin ben bu senaryyu yazacağım..

 28. neşe der ki:

  slm.benim de elimde bir senaryo var ben bir fikirden ziyade bu hayalimde benimle olmak isteyen ortak arıyorum ilgilenen birileri varsa birlikde senaryo yazabileceğim cevap bekliyor olucam.0531 283 29 47

 29. canan der ki:

  hocam mrba ben senaryomu bitirdim sizce kimlerle irtibata gecmeliyim

 30. Utku der ki:

  Gökhan Bey merhaba,
  ”Sıfır dediğimde” filminin senaryosunu paylaşma durumunuz olabilir mi ? Böylece çekilmiş film ile yazılı senaryoyu karşılaştırma şansımız olur… Referans noktası almak isteyenlerin çok işine yarayacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim…

 31. Adnan der ki:

  Merhabalar;
  Çekmeyi planladığım hayatımın filmi için senaryo tecrübesi olan arkadaşlar birlikte çalışmaya ne dersiniz?05322568965

 32. Yasemin der ki:

  Çok güzel

 33. yaz-yönet der ki:

  merhaba.kısa bir senaryo oluşturma aşamasındayım.kısa film çekmek istiyorum.filmin yönetmenliğini de üstleneceğim.nitelikli filmler izlediğimi düşünüyorum ve bundan dolayı büyük sıkıntılar yaşayacağımı sanmıyorum.tarkovsky,bergman,bertolucci.chaplin,heneke,theo angelopoulos gibi yönetmenlerin çizgisindeyim(seviyesinde değil,sinema anlayışı olarak aynı çizgide).ancak bu ilk çalışmam biraz farklı bir tarz.senaryoda oluşturduğum kısımlarda herşey gözümün önünde canlanıyor film çekilmiş gibi ancak bu biraz sıkıntı yaratıyor.kamera açılarını ve hareketlerini senaryoya katmayınca senaryoda eksiklik varmış hissine kapılıyorum.sinema sektörü içinde olan birkaç kişiye ulaştım ancak senaryoyu bu eksik diye nitelendirdiğim haliyle okuduklarında,benim gibi yetersiz bulacaklarını düşünüyorum.fikirlerinizi merak ediyorum.

 34. mertcan der ki:

  Merhaba sayfadaki yorumlarin ilgimi ceken buyuk bir bolumunu okudum ve yardim icin vakit ayirmaniz gercekten tebrik edilesi. 20 yasindayim diyalog yazma gelisimim icin bi cocuk tiyatrosu yazdim. Simdi bir mini dizi uzerinde calisiyorum. Ancak diyaloglarin gercekciligi ve inandiriciligi uzerine suphelerim var. Gozumde canlandirdigimda bir seyler eksik gibi kaliyor. O karakter o sekilde konusur karakterlerimi taniyorum ancak olay orgusunun ilerlemesi acisindan vermem gereken bilgileri diyaloglara yedirirken yapay bir dunya oldugu cok gozume batiyor. Bu konuda ne onerirsiniz?

 35. zekai der ki:

  iyi akşamlar hocam bir iki kez mesaj gönderdim ama sizden bir cevap alamadım. öncelikle senaryo ve sinema hakkında vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim Hocam eğer cevaplarsanız benim de bir sorum olacak GÜNÜMÜZDE Kİ DİZİLER 120 DAK . BİLDİNİZ ÜZERE 120 DAK LIK BİR DİZİYE 120 SAYFALIK SENARYO MU GEREKİYO , EĞER 70 BÖLÜMLÜK BİR DİZİ İÇİN BÖLÜM BAŞINA 120 SAYFALIK SENARYO MU GEREKİYO YOKSA 120 SAYFALIK BİR SENARYOYLA 70 BÖLÜM LÜK DİZİ YAPILABİLİR Mİ? Teşekkür ederim saygıllar…

 36. Onrdkr der ki:

  https://www.youtube.com/watch?v=5et8kjfMm2k
  Word de taslağınızı oluşturun, onun üzerinden devam edin. Fransız formatı daha kullanışlı ve Türkiyede daha yaygın kullanılır.

 37. ozan der ki:

  gökhan hocam bir senaryo hakında ayrı ayrı vidolar çektik bunları hangi programda birleştirebilirz? söylersen çok mutlu oluruz fazla süremiz yok zaten

 38. İbrahim ÖZER der ki:

  Gökhan Hocam Sıfır Dediğimde’de senaryo da Jeneriğe hiç yer verilmemiş bazı senaryolarda yer verildiğini görüyoruz ne dersiniz?

 39. BADE GÜL der ki:

  Merhaba hocam ben senaryo yazmayı seven ve yazan bir Üniversiteliyim. açıkcası bie kaç senaryo yazdım ancak nasıl yapmam gerektiğini bilemiyorum

  – soruyu anlayamadım. neyi nasıl yapmak gerektiğini bilmiyorsunuz?GY

 40. Canan der ki:

  İyi akşamlar Hocam,
  Bir öykümü roman taslağı haline getirmek istiyorum fakat roman taslağı nasıl hazırlanır bilmiyorum ?
  Roman taslağı nasıl yazılır ? Bu konuda bana örnek verip bilgilendirirseniz memnun olurum.
  Teşekkürler…

 41. Gökhan der ki:

  Roman uzmanlık alanım değil. Ancak senaryo yazarlığında olduğu gibi bir kaç aşamalı özet yazarak, bir sonraki aşamada özetinizi daha geniş ve kapsamlı hale getirerek yazarsanız sanıyorum daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Yine de konuyu konunun uzmanına danışmanız daha doğru olur.

 42. Canan der ki:

  Hocam çok teşekkür ederim yanıtladığınız için… Sağolun

 43. özkan der ki:

  hocam elimde çok güzel bir senaryo var. nasıl değerlendirebilirim. Türkiye de bu filmi yapacak yapım şirketi var mı? Epik fantazi ve Macera filmi. nasıl değerlendirebilirim? cevabınızı bekliyorum iyi günler

 44. Umut der ki:

  Peki abiciğim,herşey iyi güzel hoşta,sen bu senaryoyu hangi programla yazdın?Bunu yazmak için word harici bir program mı lazım?

 45. Gökhan der ki:

  Elbette, çok sayıda program var. Bedava olduğu için en yaygını Celtx. Bugünlerde Celtx web sitesi üzerinden hiç program indirmeden kullanılabiliyor. İlla ki indireyim dersen de arayınca bulabilirsin. Celtx harici de çok sayıda yazılım var. Final Draft en popülerlerinden biri.

 46. aydın KANŞİRAY der ki:

  merhaba hocam ben bir sinama filmi senaryosu yazmak istiyorum hikayem hazir ama bir turlu başlayamıyorum bana yardımcı olurmusunuz rica edersem sadece başlamak içim sonrasını ben hallederim teşekkurler ederim.

 47. doğan der ki:

  merhaba gökhan hocam. ben sıkı bir film takipçisiyim bunun yanı sıra türk insanının hangi tür senaryolarla ilgilendiğiyle ilgili yaptığım gözlemlerede güveniyorum. bu durumda bir kısmını yaşadığım bir kısmını ise hayal dunyamla harmanladığım kendime ait olan ve gerçekten hatrı sayılır bir izleyici kitlesini çekebileceğine inandığım komedi romantizm ve macerayı çok etkileyici bir şekilde harmanladığım güzel bir senaryom var. bu konuda hangi kişi yada kurumla irtibata geçmeliyim. gerçekten bu işten anlayan birinin bi göz atıp ”bu çok etkileyici bir senaryo mutlaka değerlendirilmeli” veya ”çok berbat bi senaryo yırt gitsin diyebilecek biri ile görüşmek istiyorum. şimdiden teşekkür ediyorum hoşçakalın.

 48. Gökhan der ki:

  Doğan selamlar,
  Kendisini ve projesini tıpkı senin cümlelerinle ifade eden çok sayıda kişi olduğunu biliyorsundur. Projesi olan hayali olan istisnasız herkes benzeri şeyleri düşünür. Gerçekten farklı ve iyi olduğunu ispatlayabilmek kolay değildir. Fırsat kovalamalı, doğru bağlantılar kurmalı, doğru referanslar bulmalısın. Bu kısım kişisel becerilerine bağlı. Bu kısmı çok iyi kıvırdığı halde senaryosu kötü olan insanlar, senaryosu iyi olduğu halde kişisel becerileri zayıf olan insanlardan daha şanslılar. Pek çok işte olduğu bu meslekte de bu böyle. Somut öneri istiyorsan ancak şunu söyleyebilirim: Senaryo yarışmalarını görmezden gelme. Mutlaka katıl.

 49. HAVALİ der ki:

  ÇİZGİ FİLM SENARYOSU NASIL YAZILIRR****

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir