Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır?

Sinopsis, seyirciye, yapımcıya ve yönetmene ne vadediyor?

Soyut tamlamalar, soyut tasvirler asla sinopsiste bulunmamalıdır.

Yazarlığın bir yöntemi olur mu demeyin, elbette olur. Özellikle sinema ya da televizyon alanında üretim çevrimine girmiş ya da girmek isteyen bir yazar iseniz bir yöntem tutturmanız şart. Yazar olmak için, konuya yabancı olanların zannettiği gibi uçuk ve bohem yaşam tarzları gerekmez. Yaşam tarzı yazarın tercihine kalmış bir konudur. İlhama daha açık yaşayabilmek için kimileri koyu bir bardak çay içer kimileri bohem yaşar. Yöntem konusundan bağımsız bir başlıktır yazarın yaşam tarzı konusu… Yöntem deyince, “uçuk” ve havalı sanatçı tipinin yerine hesapçı ve mühendis kafalı (olabilen) bir sanatçıyı koymak gerekir. Profesyonel üretim çevriminin gereğidir bu. Sizden belirli bir süre içinde belirli sayfa sayısının altına düşmemek kaydı ile bir şeyler yazmanızı bekleyen bir yığın insan olacaktır. Bu insanlar işlerini yapabilmek için öncelikle sizin işinizi yapmanızı beklediklerinden sabırsız ve acelecidirler. Hayallerinde yüz sayfalık bir senaryoyu bir günde bitirebilen bir senarist vardır ve önlerine koyduğunuz her fazladan gün onlar için can sıkıcıdır. Hal böyle olunca sizi zaman zaman mekanikleştirecek bir yöntem ortaya koyup ona göre çalışmanız gerekecektir.

Senaryo yazmanın ilk adımı “FİKİR” dir. En az bir iyi fikir senaryo yazmak için sizi harekete geçirebilir. Bir fikir sizi çok heyecanlandırabilir ama başkalarında aynı etkiyi yapmayabilir. Bu yüzden iki iyi fikir her zaman bir iyi fikirden daha iyidir. Yani kafanızda oluşan senaryo yazma isteği içinde çok sayıda iyi fikir barındıran bir istek olsa çok daha iyi olur. Örneğin -patronundan yüklü bir miktar borç alan bir çalışanın düştüğü komik durumlar- bir adet iyi fikir olabilir. Ancak bu iyi fikri başka iyi fikirlerle desteklemezseniz başkaları sizin kafanızda canlanan o tek iyi fikri bile görmekte güçlük çekebilir. -Patronundan aldığı borç parayla çalıştığı şirketin rakibi başka bir şirkete ortak olan bir çalışan, patronun bundan haberdar olması ve rakip şirketin sahibinin de örneğin patronun eşi olması- birden fazla sayıda iyi fikir olarak daha etkili olacaktır. Fikir aşamasından sonra bir öykü kurmanıza yarayacak bir çalışma yapmanız gerekir. Eğer bu çalışmanızı kaleme alır yazarsanız bu bir kaç paragraflık kurgunuza PLOT diyebilirsiniz. Patron, çalışan ve eşi arasında nasıl bir entrika kuracağınız az buçuk bu plot ile belli olur. Plot, resmi bir format değildir. Kendiniz için yazarsınız. Fikrinizi birine sunacaksanız eğer, işinize yarar. Ne var ki fikrinizi kime sunarsanız sunun mutlaka SİNOPSİS görmek isteyeceklerdir. Sinopsis resmi bir formattır. Yani profesyonel üretim çevrimi sizden sinopsis olarak tanımlanmış ürünü yazmanızı bekler. Sinopsis yazarken uyulması gereken belirli kurallar vardır.

Önce fiziki kurallar: Bir sinopsis iki A4 sayfasından daha fazla olmamalıdır. Tabii ki normal bir font ve font büyüklüğü tercih etmelisiniz. Bu da genellikle 12 puntoluk standart fontlardan biri olacaktır. Bir sinema filmi ya da bir televizyon dizisi bölümü için bir sayfa sinopsis de olur ama bir sayfadan daha azı makbul ve makul bir uzunluk değildir.

Sinopsis yazarken mutlaka geniş zaman kipi kullanılır. Geniş zaman’dan başka zaman kipleri; -di’li geçmiş ya da -miş’li geçmiş zaman kipleri kullanılmaz. Sinopsis teknik bir yazı türüdür. Bir öyküleme türü değildir. Yani sinopsis yazarken anlatım imkanlarından faydalanamazsınız. Yazı diline has sanatlar kullanılmaz. Bir rapor yazar gibi senaryoda anlatmak istediğiniz öyküyü rapor eden iki sayfalık yazıdır. Okuyucusu, sinopsisi mesleki bir ilgiyle okuyacaktır. Bu demektir ki ağdalı cümleler kurmamalı, seyirciden saklamayı düşündüğünüz senaryo numaralarını sinopsisin okuyucusundan saklamamalısınız. 6.His ya da Olağan Şüpheliler‘i yazıyor olsanız bile öykünün sonundaki gerçekleri sinopsiste de sona saklayacaksanız iki kere düşünmenizde fayda var. Yani bütün öykü finaldeki sürprize bağlı olsa bile (ki adı geçen iki film çok özel örneklerdir) sinopsiste de sürpriz yapmanız hoş olmayabilir.  Seyirciye, yapımcıya ve yönetmene vadettiğiniz her şey sinopsiste olmalıdır. Sinopsis son derece somut olmalıdır. Soyut tamlamalar, soyut tasvirler asla sinopsiste bulunmamalıdır.

Sinopsis yazma egzersizi yapmak isteyen biri, iyi bildiği ya da yeni izlediği bir filmi, bir rapor yazar gibi yukarıda bahsedilen çerçevede yazmakla işe başlayabilir. Unutulmamalıdır ki senaryoyu satmaya yarayacak şey, fikri sevdirecek şey sinopsistir. İçinde fazla ve gereksiz hiç bir şey olmayan, sade, yalın, somut haliyle film öyküsü…

Bu yazı Düşününce kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır? için 19 cevap

 1. Oğuzhan der ki:

  Teşekkürler, açıklayıcı olmuş.

 2. özgür der ki:

  teşekkürler , baya yardımcı oldunuz 🙂

 3. Mahmut İslam der ki:

  Hocam keşke birkaç tane de sinopsis örneği paylaşsaydınız..
  Bu arada bilgiler için teşekkürler..

 4. Meltem der ki:

  Hocam, yani bir sinopsis de filmin sonunun nasıl biteceği de yazılır mı? Ve karakter analizide yer alır mı azıcık??

 5. Gökhan der ki:

  Sinopsisin okuyucusu sinema profesyonelleridir yani filmi çekmesi muhtemel insanlar… Sinopsis seyirci okusun diye yazılmaz. Yani filmin sonunu, o filmi çekecek olan yönetmenden ya da yapımcıdan saklayamazsınız? Karakter analizi yapılabilir abartmamak kaydı ile…

 6. Meltem der ki:

  Teşekkürler…

 7. aleyna der ki:

  gerçekten süpersiniz 😀

 8. merve der ki:

  karakterin rüyasını nasıl belirteceğiz yani tv yi açtı aniden rüya görmeye başladı diye mi yoksa konuya girip sonra hepsi bir rüyaydı gibi mi

 9. Emre der ki:

  Merhaba. Dizi projesi için hazırlanan ilk 13 bölümlük sinopsis uzunluğu ne kadar olmalı?

 10. Gökhan der ki:

  Dizi projelerinde 13 bölümün tümünün sinopsisi yazılmaz. Dizinin 13 bölümü için genel anlatımlı konsept anlatılır. Sinopsisler her bölüm için ayrı ayrı yazılır. Yapımcılar ve tv kanalları genellikle ilk üç bölümün senaryosu, 13 bölümün de sinopsislerini görmek isterler. Ayrıca dizinin atmosferini, duygusunu, genel gidişatını tasvir ettiğiniz “konsept” yazmanızda fayda var.

 11. Onur der ki:

  birşey soracağım dizi senaryosu yazqrken bölüm bölüm mü sinopsis yazıyoruz? Birde Benim bildiğim bütün olan tretmandı 😀

 12. Fatih der ki:

  sizce dizi senaryomu bir yönetmene mi götüruyim yoksa yapım şirketine?

 13. Emre der ki:

  Lütfen bilen biri varsa hemen cevaplasın. Senaryo yazarken diyalogda, karakterin konuşması olduğu gibi mi yazılır? Mesela Naptın diyecek karakter. Senaryoda ne yaptın diye mi yoksa Naptın diye mi yazılır.?

 14. Gökhan der ki:

  @Emre
  Karakter belirli bir yörenin aksanı ile konuşuyorsa senaryoda karakterin ilk konuştuğu yere diye yazılır. Karakter argo yada günlük konuşma diliyle konuşuyorsa bu şekilde belirtilir. Her diyalog karakter gibi yazılmaz. Oyuncunun karakteri doğru aksanla konuşması bilgisine ve yönetmenin isteklerine bağlıdır. Karakter bazı kelimeleri kendine has çıkartıyorsa o şekilde senaryoya yazılır.

 15. Gökhan der ki:

  @Onur
  Sizi senaryoları bölüm bölüm yazılır. Dolaysıyla her bölüm için bir sinopsis bir de tretman yazılır.

 16. Gökhan der ki:

  @Fatih
  Senaryonuzu her ikisine de götürebilirsiniz. Bazı yönetmenler yapımcılar üzerinde etki yapabilirler. Bu yüzden senaryonuzu beğenirlerse yapımcıya çekmesi için güçlü bir etki yapabilirler. Ancak nihayetinde işi yapacak olan adı üzerinde yapımcıdır.

 17. Emre der ki:

  Merhabalar, oyuncuya has olmayan replikler yazarken ne yapmalıyız? Örnek verdiğim gibi dizilerde ya da filmlerde ne yaptın denmez çoğunlukla. Naptın diye yazarsam yanlış yapmış olur muyum?

 18. Gökhan der ki:

  “Naptın” diye yazan çok senarist var. “Ne yaptın” diye yazmak ise doğrusu.

 19. Emre der ki:

  Senaryo yazdıktan sonra sunum yapabilecek birini bulduğumda, ona Nasıl sunum yapabilirim? Projeyi, Nasıl etkileyici
  Bir şekilde aktarabilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir