Senaryomu nasıl satabilirim?

Bir senaryo yazdım. Senaryomu mükemmel hale getirdim. Her haliyle çekime hazır. Peki bir yapımcıya nasıl ulaştırabilirim?

Oh! Senaryo nihayet bitti! Peki şimdi?

1- Senaryo bitmiş durumda mı?

Yapımcılar, yönetmenler, sinemacılar genellikle vakitleri kısıtlı, günlük hayat tempoları yoğun insanlardır. Sizin yarım senaryolarınızla ilgilenecek halde değillerdir. O sebeple senaryonuzu kendi bakış açınıza göre mükemmel hale getirmeden bir sinema profesyoneline okutmaya ya da tanıtmaya kalkışmayın. Sizin açınızdan senaryonuz kusursuz hale gelmiş olmalı. ‘Fikir çok iyi, fikrime bayılacaklar’ dediğiniz anda kaybettiniz. Bir senarist olacak kadar disiplinli ve iş insanı olamayacağınızı göstermiş oldunuz. Bitmemiş senaryo diye bir şey yoktur. İşi bitirin.

2- Senaryo kurallara uygun yazıldı mı?

Piyasada çok sayıda ‘senaryo’ dolaşıyor. Bilgisayarın başına geçip sayfalarca ‘döktüren’ ve bunların çıktılarını alıp kapı kapı dolaştıran çok sayıda girişken ve cesur insan var. Yapımcıların rafları senaryolarla doludur. Çoğu zaman dağ gibi birikir bu senaryolar. Peki kim okuyor bunları? Çoğu zaman hiç kimse. İşi çat kapı gelen senaryoları okumak olan insanları bünyesinde çalıştıracak kadar profesyonel ve yoğun yapım şirketleri Türkiye’de var mı bilemiyorum. Ortalık senaryodan geçilmeyince, ve bunların çoğu da amatörler tarafından yapımcılara ulaştırılmış olduğunda ne oluyor biliyor musunuz? Büyük ihtimalle hiç okunmuyorlar ya da senaryonun sayfalarına göz gezdiren bir ‘yetkili’, sadece sayfaların şekline şemailine bakarak işi bilen birinin o senaryoyu yazıp yazmadığını anlamaya çalışıyor. Sayfa düzeni yüzünden harika senaryonuzun bir kenara atılmasını istemezsiniz değil mi? Örneğin ünlü bir Hollywood senaryo hocasına göre senaryonun sayfaları arasında gezerek, hiç okumaya gerek kalmadan bir senaristi bir amatörden ayırmak mümkün. Örneğin senaryo yoğun diyalog içeriyor, aksiyon anlatımları neredeyse yoksa… Ya da tam tersi, senaryoda hiç diyalog yoksa… İçeriği önemli değil. Standart senaryo sayfa düzenini bilen biri, sayfalarda okumadan gezinirken, senaryonun unsurları arasındaki dengeyi şıp diye fark eder. Ne yapıp edin satır boşlukları, font, paragraf yapısı vs. gibi basit senaryo yazım kurallarını öğrenin.

3- Senaryonun size ait olduğuna dair gereken çalışmaları yaptınız mı?

Yani notere gidip ‘bu senaryoyu ben yazdım’ dediniz mi? Noter sizin yazdığınız senaryoyu okuyup ‘Hmm, evladım bunu sen yazmışsın, her halinden belli’ demez. Noter senaryoyu okumaz. Noter sadece, kendisine getirildiği tarihte sayfalarına imza atacağı ‘senaryoyu getiren şahıs budur’ diye bir belge hazırlar. Eğer senaryo ile ilgili bir dava söz konusu olacak olursa taraflardan kimin elindeki belge daha eski ise ona bakılır. Senaryonun gerçek yazarının belgesi daha geç tarihli ise yapılacak bir şey yok. Bir bardak soğuk su içebilir. Senaryonuz biter bitmez ilk iş olarak, özgün olduğuna ve size ait olduğuna dair bir belgeye sahip olmalısınız. Bunu kapalı bir zarfta kendinize posta yoluyla senaryonuzu göndererek de yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgileri bir avukattan öğrenmenizi tavsiye ederim. Son olarak eğer bir başka eserden uyarlama yaptıysanız ve bu eserin telifi bir başkasının elindeyse bu şahıstan bir muvafakatname almanız gerekiyor. Örneğin Orhan Pamuk gibi eserleri henüz telifli olan bir yazardan uyarlama yaptıysanız doğal olarak bu yazarın rızasını (resmi olarak) almalısınız. Sözlü izinler işe yaramaz.

Senaryonuzu koruyun.

4- Senaryo gerçekten iyi mi?

Senaryo bitti. Kurallara uygun yazıldı. Telif sorunları da yok. Bundan kimse emin olamaz. Dünyanın en iyi senaryosu bile dünyanın en iyi yapımcısından ret cevabı alabilir. Geri çevrilebilirsiniz. Göz ardı edilebilirsiniz. Elle tutulur gözle görülür somut bir ürünü satmaya çalışmıyorsunuz. Bir takım kağıtlar üzerindeki hayalleri satmaya çalışıyorsunuz. Sizin o hayallere ne kadar inandığınız hiç kimseyi ilgilendirmiyor. Senaryo sanatında bir devrim niteliğindeki bir senaryo ile yapımcı kapılarını aşındırıyor olabilirsiniz. İnsanlar bir iş bir düzen tutturmuş gidiyorlar. Araya girmek, aralarında var olmak istiyorsunuz. Belirsizliklerle dolu bir dünya. Yapmanız gereken şey; enerjinizi kaybetmemek, işinize olan inancınızı kaybetmemek, kendinizi dev aynasında görmemek, sabırlı olmak ve odaklanmış olmak. Maymun iştahlı olmamak. Senaryonun iyi olduğunu kanıtlamak için bazı ‘güzellikler’ yapmanız da işinize yarayabilir:

A. Çarpıcı bir isim

Senaryonun kapak sayfasında isminizi iletişim bilgilerinizi yazdınız. Bir de çarpıcı bir isim yazdıysanız oraya, ‘beni oku’ diye adeta haykıran beyaz sayfalarınız oldu demektir. Font ve kapak sayfa düzeninde farklılığa gitmeyin. Adeta elişi derslerinden fırlamış bir senaryo profesyonel bir imaj uyandırmaz. Örneğin oraya ‘Kuzuların Sessizliği’ yazdıysanız, ve yapımcıya uzatırken ‘bu bir polisiye gerilim’ dediyseniz yapımcının o değerli on saniyesi içinde projeyi okumak için bir istek duyacağını hayal etmek yanlış olmaz. Merak uyandırıcı, okuduktan sonra da iz bırakacak bir isim.

B. İlk On Dakika

Senaryonuzun ilk sayfaları okuyan kişiyi senaryoya bağlamada etkili olduğu kadar seyirciyi de filminize bağlamada etkili olacağı için yapımcılar ilk on sayfaya azami dikkat ederler. Ilk on dakikada filmin neler vadettiğini göstermeniz gerek. Sıkıcı olmayın. Şaklabanlık da yapmayın. Dramatik açıdan güçlü bir giriş, büyük açmazların, engellerin habercileri ya da kendileri… Olacaklar hakkında çok iyi bir ipucu… Merak, merak, merak.

C. Sağlam bir final

Eğer senaryonuzu son sayfalara kadar okutmayı başardıysanız bu büyük bir başarıdır ve umut ışığı hala parıldamaktadır. Ama yeterli değil. Bir de ‘kuş kondurmanız’ gerekmektedir. Yapımcıların film işindeki temel öncelikleri paradır. Filmin izlenmesini, çok seyirciye ulaşmasını hedeflemişlerdir. Bu doğru ve gerekli bir şey. Bu sebeple seyircinizin filmden ayrılırken (acıklı son bile olsa) iyi duygularla ayrılmasını isterler. Yapımcıya göre ‘iyi duygu’ seyircinin verdiği zaman ve paranın hakkını almış olmasıdır. Çünkü filmin seyirciye son anda verdiği duygu genellikle en çok hatırlanan duygu olacaktır. Filmin finalinde bir kuş kondurulmuşsa, seyirci ağlamış, gülmüş, hayata dair bir farklılık hissetmişse filmi genellikle o şekilde hatırlar. Bunun ‘seyirciye istediğini vermek’ şeklinde algılanması her zaman doğru değildir. Bazen seyirciye istemediği şeyi vermek de seyircide iyi bir iz bırakabilir. Kabaca şu şekilde ifade edebiliriz: açtığınız bütün parantezleri kapatın. Ama iyi kapatın. Babam ve Oğlum’u hatırlayın. Film büyük reklam kampanyaları ile gösterime girmedi. Etkili final sahnesi, kondurulan kuş sayesinde filmi izleyen neredeyse her seyirci, filmin reklamını yaptı. Tanıdığı herkesi filmi izlemeye davet etti.

D. Dilbilgisi, imla her şeydir.

Bir senaryo yazarı kendi işine saygı göstermiyorsa, başkalarının o işe saygı göstermesini beklemeye hakkı yoktur. Filmin adında yapılan imla ve yazım hatalarının senaryoya nasıl bir etki yapacağını düşünürsünüz? Ayrı yazılması gereken yerde yazılmayan -de -da, kesme işaretleri, kelime bilgisizliği, iddia yerine iddaa yazmak, büyük harf küçük harf kullanımıdaki hatalar ve daha nicesi… Senaryo yazmak bir meslektir. Otobüsü iyi kullanmayan şoför, parayı yanlış sayan veznedar, göbekli kısa mesafe koşucusu, özensiz-bilgisiz-saygısız senarist. Bir yapımcı ya da bir yönetmen; dilbilgisi, imla ve yazım hatalarıyla dolu bir senaryoyu, dünyanın en güzel hikayesini anlatıyor olsa da okumayabilir. Haklı olur.

Dilbilgisi: Yazarın kendisine ve yazdıklarına saygısıdır.

5- Senaryo yarışmaları

Herkes iyi senaryo arıyor. Buna emin olabilirsiniz. İyi anlatılan iyi bir hikaye kadar müşterisi hazır bir ürün yoktur. Torpil, adam kayırma, rüşvet iddiaları bu tür yarışma ve festivaller için zannettiğiniz kadar yaygın değil. ‘Zaten vermezler’ deyip kendi kendinizi bu tür yarışmalardan ve ortamlardan uzaklaştırmayın. İnsanlar bu tür yarışmaları iyi hikayeleri ve yazarları avlamak için düzenliyorlar. Ciddi yarışma ve senaryo kabul eden festivaller isimsiz yazarlar için en önemli başlangıç noktasıdır. Senaryonuzu bir yapımcıya ulaştırdığınızda okunacağının garantisi yoktur. Ancak bir yarışmaya gönderdiğinizde -en azından jüri tarafından- okunacağına emin olabilirsiniz. İyi, gözünüze kestireceğiniz jüri üyelerinin katıldığı her türlü etkinlik bulunmaz birer fırsattır. Yarışmayı düzenleyenler kadar jüri üyeleri de kendilerine yaratıcı çalışma arkadaşları arıyor olabilirler. Bu sebeple yarışmaları ihmal etmeyin. Ancak çok önemli bir şartla!

Jüri ya da yarışma organizatörleri aptal değildir. İlan edilmiş duyuruya uygun olmayan, on yıl önce yazmış olduğunuz, ‘ne olacak, şansımı denemiş olurum’ dediğiniz senaryoları yutturmaya çalışmayın. Her yarışma senaryosu, söz konusu yarışmaya özel yazılmış olmalıdır. Başlığı değiştirmek yeterli değildir. Senaryonun finaline yada uygun yerlerine mevcut yarışma temasına uygun yamalar yapmak yeterli değildir. Unutmayın: tembel yazar diye bir şey yoktur. Oturup sıfırdan yazacak ve ilgili yarışmaya katılacaksınız. Boş ümitlere kapılmayın, kimseyi kandıramazsınız. Yarışma yönetmeliklerini iyice okuyun. ‘Bu yarışmayı düzenleyenler neden böyle bir yarışma düzenlemiş olabilirler’ diye iyice düşünün. Yarışmalar genellikle sosyal konuları merceğe almak (çözümüne katkıda bulunmak) isterler, örneğin ‘göç sorunu’ ile ilgili bir yarışma teması verilmişse senaryonuzda ‘göçmenleri neden sınır dışı etmeliyiz’ sonucuna varmaya çalışmanız doğru olmaz.

6- Film Festivalleri

Pek çok film festivali senaryo yazarları ile film yapımcılarının bir araya gelmesini sağlayacak etkinlikler düzenlerler. Etkinliğin başlığı ‘Yapımcılarla tanışmakta zorlanan senarist adaylarını sosyalleştirme toplantısı’ şeklinde olmaz tabii ki. Bir film festivalindeki herhangi bir etkinlik, halka açık katılımlı, soru-cevaplı söyleşiler, kokteyller, resepsiyonlar, galalar, film gösterimleri sinemacıların tanışması için önemli fırsatlar sunar. Bir yazar olarak eğer kendinizi pazarlamak durumundaysanız dışa dönük bir insan da olmak zorundasınız. Yazar ve sanatçılar genel olarak içe dönük insanlardır ve kendilerini anlatma konusunda çok istekli olmadıkları gibi bu konuda kabiliyetleri de sınırlıdır. Ama şartlar her insanı zorlar ve değişmek durumunda bırakabilir. Senaryonuzu ve sanatınızı ne kadar hayata geçirmek istiyorsunuz? Soru budur. Bazı konularda kendinizi aşmanız gerekiyorsa aşacaksınız. Yapamıyorsanız şikayet etmekten vaz geçin. Unutmayın, genellikle yazma konusunda yeteneksiz insanlar dışa dönüktür, kendilerini pazarlamayı iyi bilirler ve sosyal ortamlarda başarılıdırlar. Bazen yetenek ve sosyal beceriler bir insanda aynı anda bulunabilir. Her ne olursa olsun işlerini kolaylıkla tanıtabilen insanlar sosyal fobilerinden kurtulmayı başarabilmiş olanlardır.

İyi fikre herkes saygı duyar ve iyi senaryo her zaman kendini gösterir. Asıl iş, senaryonun iyi olduğunu anlamalarını sağlayacak kadar insanlara zaman verebilmek. Okutabilmek. Film festivallerindeki bütün etkinlikler, özellikle katılımcıların da söz alabildiği etkinlikler kendinizi gösterebileceğiniz yerlerdir. Kendinizi göstermekle yetinmeyip sinema profesyonelleriyle birebir iletişim de kurabilirsiniz.

Film festivalleri; senaristler için de çok önemli.

Eğer yeterince dolmuşsanız, artık kendinizi ve senaryonuzu ifade edemezseniz patlayacak hale gelmişseniz, dünyaya açılmanızın da vakti gelmiş demektir. Olsa da olur olmasa da deyip, ‘bir senaryo yazdım ama kimseye okutamadım’ diyor ve durumu kabulleniyorsanız zaten kimseyle tanışmaya çalışmayın, insanların vaktini boşa işgal etmeyin. Senaristlik ile hayal kırıklığı ve başka çaresi kalmamış olmak her zaman barışıktır. Tutkusuz, heyecansız senarist yoktur. Sizde bunlar yoksa boşuna uğraşmayın. Hasbelkader bir yerlere gelmiş insanların ‘sözde’ başarılarını konuşup duracağınıza doğru bildiğiniz şeyde ısrar edin ve bedellerini ödemeye de hazır olun. Başarı öyküleri hep anlatılır. Ne var ki başarısızlık öyküleri sayıca çok daha fazla olmasına rağmen pek konuşulmaz. Vaz geçmemek başarının birinci şartıdır. Vaz geçenlerin başarılı olma şansı yoktur. Ayrıca kendinize şunu da sormayı ihmal etmeyin: ‘Başarı’ nedir? İşlerini büyük paralara satan bir senarist olamasanız da iyi bir insan olma seçeneği hala önünüzde durmaktadır.

7- Yapımcılar

Senaryolarınızı yapımcılara ya da yapım şirketlerine posta yolu ile ya da elden göndermeyin. Nereden geldiği belli olmayan muhatabı ve göndereni belirsiz zarflar kaybolmaya, görmezden gelinmeye mahkumdur. Kişisel olarak senaryonuzu pazarlamanız en sağlıklı yoldur. Peki bu nasıl olacak?

A. Sosyal Ortamlar:

Diğer bütün meslek grupları gibi sinemacılar da, yeme içme ve tatil mekanları dışında, genellikle ortak mekanlarda bulunurlar. Aktör ve aktrislerle -hele tanınmış kişilerse- bulmak, konuşmak; zor ve çoğu zaman tatsız sonuçlar verebilecek türden eylemlerdir. Ama sinemacılar böyle değildir. Kameranın arkasındaki insanlar önyargılarınızdakinden daha mütevazi ve alçak gönüllüdür. Kendileriyle sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Önemli olan ‘uygun bir vakitte bizim ofiste görüşelim’ dedirtmektir. Bu çok zor değildir. Dengeli ve mesafeli bir tanışma mizanseni yazabilir ve oynayabilirisiniz. Bunu sizden iyi kimse yapamaz. Neden mi? Çünkü siz senaristsiniz.

B. Ofis ziyaretleri:

Sahne: Bir yapım şirketinin giriş katı. Elindeki sarı zarfın içindeki senaryosuyla bekleyen bir senarist. Kapıdaki görevli kıza Yapımcı X Bey ya da Y Hanım’la görüşmek istediğini söylemiş. Görevli kız kibarca ‘randevunuz var mıydı?’ diye sormuş, cevap olumsuz. ‘Konu neydi?’ diye sorup sormayacağı ise belirsiz. Sorsa bir türlü sormasa bir türlü. Ümitsizlik ve hayal kırıklığı potansiyeli çok yüksek bir sahne değil mi? Bu sahne ve devamındaki bütün olasılıklar içerdiği ümit ve güzellikler kadar gerçek olabilir. İnsani ilişkilerdeki mesafede, istekli ve ısrarcı olmak ile küstahlık ve kabalık arasındaki belirsizlikte ortada bir yerdesiniz. Bilmeniz gereken şey şu; insanlara ulaşmak ve iletişim kurmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan dengeli olabilmek.

C. Tanıdıklar, tanıdıkların tanıdıkları:

Türkiye’de -ve belki dünyada da- senaryonuzu satabilmek için başvurabileceğiniz en etkili yoldur. Insanlar bildikleri ve tanıdıkları insanların görüşlerine ve yönlendirmelerine güvenirler. Bir selam, bir tanıştırma ihtiyacınız olan toplantıyı size sağlayabilir. Tanıdıklık illa ki hemşehrilik ya da yakın bir bağlantı aracılığıyla olmak zorunda değil.

D. Sürpriz faktörleri:

Ne zaman nerede karşınıza bir film yapımcısının, yönetmenin çıkacağı belli olmaz. Böyle sürpriz bir şansınız olduğunda siz hazır mısınız? Filminizi, projenizi, senaryonuzu hemen başından sonuna kadar anlatmaya çalışıp insanları bunaltmayın. İlk hedefiniz, sağlıklı bir ortamda senaryonuzu anlatabileceğiniz bir görüşme koparabilmek.

E. Sosyal Medya:

Bugün sosyal medya hesabı olmayan bir kimse hemen hemen hiç kalmadı. Yapımcılar da sosyal medyayı kullanıyorlar. Asıl iş aslında yapımcılara hangi yoldan ulaşacağınız değil, nasıl ulaşacağınız. Sosyal medya hesabınız, bir senaristin sosyal medya hesabı gibi görünmüyorsa, bir yapımcıyla sosyal medya üzerinden iletişim kurduğunuzda nasıl bir sonuç beklersiniz? Sizinle iletişim kurmaya çalışan bir senarist adayının sosyal medya hesabı (profili), işine odaklanmış bir senaristin hesabı gibi değil de dengesiz, tutarsız, her konuda fikir beyan eden, içeriksiz, kişisel iç dökmelerle dolu bir hesap olsa, siz yapımcı olsanız, ne düşünürdünüz? İnsanların ilgisini çekmek istiyorsunuz ama ilgi çektiğinizde ortaya çıkacak sonuçtan çok da emin değilsiniz.

8- Hepsi bir yana

Senaryo yazarlığında elle tutulur pek bir işi olmamış pek çok senarist adayının hem kendisi hem de girmek istedikleri dünya ile ilgili çok sayıda önyargısı var. Sanatçıların kendi yaptıkları işi beğenmeleri doğaldır. Ama bu, beğeni seviyesinde kalmalıdır. Yazdığı senaryoya aşk seviyesinde bir bağlılık senaristler arasında karşılaşılan çok yaygın bir hastalıktır. Heykeltıraş Pygmalion, bütün sanatçılar için olduğu gibi senaristler için de kötü bir örnektir. Senaryo; şiir-öykü ve roman’dan farklı olarak, daha az bireysel bir sanattır. Yani şiiri yazarsınız ve okuyucusuna ulaştırırsınız. Ama senaryonun seyircisine ulaşması için üzerinde daha çok sayıda insanın çalışması gerekir. Sinema kolektif bir sanattır. Bu sebeple senarist esnek olmalıdır. Hele ki kariyerinin başında bir senaristin tabir caizse hamur gibi olmasında fayda vardır. Kendisini dev aynasında görmek, kendisini suçlamak yerine bütün dünyaya çamur atmak, genç/yaşlı senarist adayları arasında yaygın alışkanlıklar. Hayatında doğru dürüst film izlememiş, anlatı türünün klasiklerinden habersiz, kısıtlı bir genel kültür ile senarist olmaya soyunmuş kalabalıklar arasındasınız, unutmayın. Fark yaratmak kolay değil. Hem işinizin hem de karakterinizin kalitesi ortaya çıkacak sonuçla çok yakından ilişkili. Aile çevresinden sinema camiasında değilseniz, argo deyişle tuzunuz da kuru değilse, işiniz çok daha zor. Bu sebeple senaryo yazmak isteyen, sinemacı olmak isteyen sanatçı adaylarının başarıdan çok, verecekleri emeğe odaklanmaları gerekmektedir. Doğru olan budur.

Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Senaryomu nasıl satabilirim? için 215 cevap

 1. Civan Ertekin der ki:

  Efenim elinize sağlık öncelikle. Peki bir senaryo konusu hikaye örgüsü ve mekan bilgilerinin yer aldığı bir metni ne yapabiliriz? Yani mesela bir senariste veyahut bir yapımcıya satabilmemiz mümkünmü ? Nasıl?

 2. İbrahim Yılmaz der ki:

  Gökhan bey, bir senaryoyu birden fazla Yapımcıya gönderdim. İki farklı firma “ben çekeceğim” dedi. Göndermiş olduğum mail nasıl bir sorumluluk sağlıyor. Benim ile sözleşme yapmadan firma senaryomu çekebilir mi? Bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 3. Salim Ağkaş der ki:

  Merhaba Gökhan bey ben İstanbul büyük şehir belediyesinin açmış olduğu cumhuriyetimizin 85. Yılında oyun yazma yarışmasından mansiyon ödülüne layık görüldüm ve oyunum repertuvar kurulundan geçerek şehir tiyatroları repertuarında yer aldı.
  Sorum şu ben bu tiyatro oyunu sinema filmi haline getirdim ve bitirdim şimdi eserimi sunma aşamasındayım bu benim eserimi sunma adına şansımı artırır mı ?
  Sorum bundan ibaret teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim saygılarımla.
  Salim Ağkaş.

 4. Fatma der ki:

  Merhaba gökhan bey sizin yazılarınızı sürekli takip ediyorum.. teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için… Uzun metrajlı sinema filmi yazmaya çalışıyorum çok yeni olduğum için sürekli bu tür yazıları okuyup bilgi edinmeye çalışıyorum, senaryo yarışmasına katılmam için sinopsis, tretman ve diyalog çalışmalarımın bitmesi gerekiyor mu? Veya bir yönetmene gösterebilmem için?

  • Gökhan der ki:

   Yönetmenler ya da yapımcılar genellikle ayaküstü sizi dinlerler. Yani onlara kısa bir sunum yaparsınız. Anlattıklarınızı beğenirlerse “bunun sinopsisini göreyim”, ya sa “senaryosu hazır mı” gibi sorular sorabilirler. Benim yazma metodu olarak önerim zaten az’dan çok’a doğru olduğu için, siz bir senaryo yazarken Yaratıcı Fikir – Sinopsis – Tretman – Senaryo aşamalarını geçmiş olmanız gerekir. Yani istenen şeyler zaten elinizde olur. Bu yöntemle yazmanın faydaları ayrıca saymakla bitmez.

   • Fatma der ki:

    Bizlere yorumlarınızla iyi bir destekçi olduğunuzu düşünüyorum çok teşekkür ederim cevabınız için

 5. Şəfiqə der ki:

  Salam.Sizə Azərbaycandan yazıram.Hal-hazırda yazdığım 1bölümlük bədii film ssenarisi var və fərqli mövzuya malikdir.Çox rica edirəm mənə hara və necə müraciət edəcəyimə dair yardım edəsiniz.Hazırda Türkiyəyə gələ bilmirəm.Bakıda yaşayıram.Ali təhsilli ədəbiyyat müəllimiyəm.Ancaq ssenarimi internet vasitəsilə film yönətmənlərinə çatdırmaq istəyirəm.Bilirəm bu uzun və çətin bir prosesdir ancaq şansımı bir deneyim(türklər demiş)Yardım edəcəyinizə ümid edirəm.

  • Gökhan der ki:

   Benim elimden gelen imkan budur: bildiklerimi paylaşmak. Yapımcı değilim. Bir tv dizisini ya da sinema filmini canı isteyince yapabilecek param ve nüfuzum yok. Başka insanlarla işbirliği yapmak zorundayım. Burada da bildiklerimi paylaşarak yol göstermeye çalışıyorum. Gerisi sizin işiniz.

 6. deliamaakıllı der ki:

  bilindiği üzere Türkiye de pek fantastik film-dizi çekilmiyor. pek yapamıyoruz, yapımcılar ve yönetmenlerde sıcak bakmıyor. ama eğer güzel yazılmış fantastik bir senaryo olursa yapımcılar çekmek ister mi? ya da onları nasıl ikna edebilirim?

  • Gökhan der ki:

   Fantastik ya da bilimkurgu dediğinizde dünyanın önde gelen film endüstrilerinin çuval yükü para harcadıkları büyük yapımlar akla geliyor. Projenizi düşük bütçeli tasarlayın ve düşük bütçeli olup da gişe başarısı sağlamış benzeri filmleri örnek göstermeyi deneyin. Aklıma ilk gelen fikirler bu şekilde. Yine de her yapımcı için özel bir strateji de gütmeniz gerekebilir.

 7. berkan der ki:

  merhabalar-senaryoyu-wordde-yazdıktan-sonra-nasıl-telli-defter-haline-falan-geliyor?

 8. burhan der ki:

  Gökan bey, bir bilim kurgu senaryosu yazıyorum. ve çok küçük bir zaman içinde bitecek ve bu senaryo bilim insanlarınız bir sürü tezini vede iddasını oltadan kaldıracak. insanlar [acabamı] diyecek .peki ben size sorarım bu senaryo böyle hayata geçmezmi zormudur. ben tanınmış biri değilim ama senaryom dünyada kaos yaratacak kadar güzel bana bu konuda bir bilgi verirmisiniz

  • Gökhan der ki:

   İddianız hayli büyük, olabilir, sorun yok. Dünyada olmaz diye bir şey yok. Senaryonuz dediğiniz kadar iyi ise neden olmasın? Herkes hayata tanınmış biri olarak başlamıyor. Kim bilir belki siz de bu işle tanınırsınız.

 9. Mehmet der ki:

  Merhaba benim yazdığım bir senaryo var Türkiye’de daha önce bu alanla alakalı bir film veya dizi çekilmemiş ama senaryonun eksikleri var bu konuda ne yol izlemeliyim.

 10. Gülsüm der ki:

  Merhabalar bizim ailece kimsenin inanmıyıcagı türden ve oldukça ilgi öekicegine inadıgım hayat hikayemiz var gerçek yani bunu senaryo haline getiricem ama hiç bir bilgim yok ne yapmalıyım ve kime basıl ulaştıra bilirim

 11. Batuhan der ki:

  Hocam merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum tretman nasıl yazılmalı? Maalesef internette bu konuda çok fazla bilgi ve örnek yok. Bir de bir sinopsisin uzunluğu bir sayfayı biraz geçse sorun olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 12. Furkan der ki:

  Ben de basit bşr fenomen ama insanların ilgisini çekecek bir senaryo yazacağım. Bu senaryomu nerede paylaşabilirim acaba?

 13. Ayşegül der ki:

  Ben bir senaryo yazıyorum bitmesine daha var ama benim istediğim belki de hayallerin uç noktası yaşanmış dram dolu hayat hikayesi yazıyorum ve hayalim netflixte bir yapımcı tarafından 1 sezon gerek 2 sezon çekilip oynatılması sahneleri bile aklım dan geçiyor ama ben bir yapımcı değilim sorun oda değil ben senaryomu bitirdiğim de ne olacak ? Gerekenleri yazılarınızın hepsini okudum ve gerçekten zor ama olmayacak birşey değil. Hadi diyelim netflix olmasa da bir yapımcı eline ulaştı bunu film olarak sunmak istediğimde kararlar verildigin de o masrafı karşılayacak maddi durum yok en çok merak ettim film çekilecekse tüm masraflar bize mi ait oluyor? Eğer öyle ise bu hayal şimdiden burada biter ancak kitaba dökeriz cevabınızı bekliyorum.

  • Gökhan der ki:

   Yapımcı ya parası olup film işine yatıran ya da bir proje için gereken paraları bulabilen kimselere denir. Bazen Netflix gibi bir kurum sizin projenizi beğenir ve bunu filanca yapımcıyla yapalım der. Nihayetinde Netflix’in de senaristin de yapımcılara ihtiyacı var.

 14. Gülşen der ki:

  Ben seneryu yazmayı bilmiyorum ama ben hayatımı bı filim çevirmek isterdim yasak bı aşk yaşadım evli di çocukları da vardı 9 sene yasak aşk yaşadik sonra kaçtım sevdiğim kisile çok zorluklar yaşadım hem diğer eşiyle hemde ailesi le yani yaşadığımı sevgimi zorlukları şimdi rahata kavuşmamin yani kısası kesek yaşadıklarımı TV de izliyabilseydim

 15. Umut Öztürk der ki:

  Merhaba Gökhan bey. Benim merak ettiğim husus şu. Bir dizi yazıyorum, dizi farazi konuşuyorum 50 bölümlük bir senaryo var aklımızdan gecen. Biz bu 50 bölümü kaleme dökmüş finali hazırlamış “son” yazıp bitirmiş şekilde mi yapımcılara sunmalıyiz, yahut yine farazi konusuyorum 10 bölüm hazırlayıp sunmak yeterli mi.. çünkü dizi senaryomuz uzun bölümler sonunda nihayete erecektir. Yapımcıya sunma aşamasında 50 bölümün bitmiş ve finali dahil yazılıp bir kitap şeklinde sunulmuş olması mı gerekir. Teşekkürler

  • Gökhan der ki:

   Buna benzer bir soruyu daha önce de cevaplamıştım; Türk TV kanalları o kadar uzun vadeli plan yapmazlar. 3 bölüm sonra reyting raporları umut vadediyorsa devam ederler, ama her an her şekilde direktiflerle karşınıza çıkabilirler. Senaryoya müdahale ederler diyorum kısacası. Ama sizin sunum yapmanız için 3 bölüm senaryo 10 bölüm de kısa özet -sinopsis- ile hazır olmanız iyi olur. Yeter ki kabul edilsin, her türlü değişikliğe de hazır olmalısınız.

 16. İpek Erlat der ki:

  Merhabalar. Benim basılmış bir romanım var, 470 sayfa. En büyük idealim bu romanımın bir film olması. Senaryo yazmak gibi bir deneyimim olmasa da idealim için romanımı senaryolaştıracağım. Bunun için tavsiyeleriniz var mıdır? Teşekkürler.

  ”UYUYAN ÇİRKİN” kitabımın arka kapak yazısı:
  Arya, ona söylenen ‘’Anneni senin gibi çirkin bir kız doğurduğu için öldürdük. Eğer Uyuyan Güzel’in şatosunda ilaçlarla uyutulmayı kabul edersen uyandığında bir prenses kadar güzel olacaksın.’’ yalanına inandırılıp komada olduğu bahanesiyle on dört yıl ilaçlarla uyutulmuş küçük bir kızdır.
  Arya’nın uyandığındaysa tek bir amacı olacaktır:
  İntikam.
  Ama işler tahmin ettiği gibi ilerlemeyecektir çünkü Arya’ya uyutulurken onun akıl sağlığını bozacak ilaçlar enjekte edilmiştir.
  Halüsinasyon ve gerçeklik arasındaki ince çizgi…
  Bir süre sonra Arya öyle bir hâle gelecektir ki uyutulduğundan dahi şüphe edecektir.
  Peki siz olsanız Arya’ya inanır mıydınız?

  • Gökhan der ki:

   Roman uyarlamalarında yapılan en büyük hata roman sanatı ile sinema sanatının arasındaki farkları görmezden gelmek oluyor. Sinemanın görüntü diliyle bir öykü anlatma sanatı olduğunu gözden kaçırmayın. “Sürekli konuşan insanlar” ya da “İç dünya, duygu durumu tasvirleri” ya da “perdede görmek istediklerinizi en ince ayrıntısına kadar anlatıp yönetmen dahil emek veren herkesi bir kuklaya dönüştürmek” bu minvalde en sık yapılan hatalar. Size tavsiyen bol bol film izleyin ve bu filmlerin senaryolarının nasıl yazılmış olabileceğini hayal edin.

 17. Didi der ki:

  Merhabalar. Animasyon senaryosu olabilecek bir çalışmam var. Çocuk kitabı olarak bastırmayı düşünürken karşıma burası çıktı. Konu, çocuk animasyon filmi için oldukça uygun. Bunu ekrana taşıma yolu konusunda hiçbir desteğim ve bilgim yok. Bunun için nereden başlayabilirim acaba? Cevabınız için teşekkür ederim.

 18. Ömer KARAATAY l der ki:

  Gökhan abi, kitabımı nasıl filme çeviririm diye araştırırken sen çıktın karşıma.
  Sorum şu: Yazdığım bir roman kitabı var, ‘Kayıp Varlığım’ adında. 90 Sayfa kadar, dram konulu güzel bir kitap. Bunu nasıl filme dönüştürebiliriz?
  Üst yazılarda sinamanın görsel olduğunu, çok sözün zorlayıcı olacağını yazmışsınız. Tam dediğiniz gibi bi kitap, herşey tadında.

  • Gökhan der ki:

   Önce senaryo yazılacak. Sonra bir yapımcı bulunacak. Sonra paralar bulunacak. Sonra da ekip kurulacak. Film çekilecek. Bütün bunlar yapılırken de bir yandan nerede yayınlanır, sinemalarda gösterime mi girer, gibi sorulara cevaplar bulunur. Uzun bir yolculuk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.