Senaryomu nasıl satabilirim?

Bir senaryo yazdım. Senaryomu mükemmel hale getirdim. Her haliyle çekime hazır. Peki bir yapımcıya nasıl ulaştırabilirim?

Oh! Senaryo nihayet bitti! Peki şimdi?

1- Senaryo bitmiş durumda mı?

Yapımcılar, yönetmenler, sinemacılar genellikle vakitleri kısıtlı, günlük hayat tempoları yoğun insanlardır. Sizin yarım senaryolarınızla ilgilenecek halde değillerdir. O sebeple senaryonuzu kendi bakış açınıza göre mükemmel hale getirmeden bir sinema profesyoneline okutmaya ya da tanıtmaya kalkışmayın. Sizin açınızdan senaryonuz kusursuz hale gelmiş olmalı. ‘Fikir çok iyi, fikrime bayılacaklar’ dediğiniz anda kaybettiniz. Bir senarist olacak kadar disiplinli ve iş insanı olamayacağınızı göstermiş oldunuz. Bitmemiş senaryo diye bir şey yoktur. İşi bitirin.

2- Senaryo kurallara uygun yazıldı mı?

Piyasada çok sayıda ‘senaryo’ dolaşıyor. Bilgisayarın başına geçip sayfalarca ‘döktüren’ ve bunların çıktılarını alıp kapı kapı dolaştıran çok sayıda girişken ve cesur insan var. Yapımcıların rafları senaryolarla doludur. Çoğu zaman dağ gibi birikir bu senaryolar. Peki kim okuyor bunları? Çoğu zaman hiç kimse. İşi çat kapı gelen senaryoları okumak olan insanları bünyesinde çalıştıracak kadar profesyonel ve yoğun yapım şirketleri Türkiye’de var mı bilemiyorum. Ortalık senaryodan geçilmeyince, ve bunların çoğu da amatörler tarafından yapımcılara ulaştırılmış olduğunda ne oluyor biliyor musunuz? Büyük ihtimalle hiç okunmuyorlar ya da senaryonun sayfalarına göz gezdiren bir ‘yetkili’, sadece sayfaların şekline şemailine bakarak işi bilen birinin o senaryoyu yazıp yazmadığını anlamaya çalışıyor. Sayfa düzeni yüzünden harika senaryonuzun bir kenara atılmasını istemezsiniz değil mi? Örneğin ünlü bir Hollywood senaryo hocasına göre senaryonun sayfaları arasında gezerek, hiç okumaya gerek kalmadan bir senaristi bir amatörden ayırmak mümkün. Örneğin senaryo yoğun diyalog içeriyor, aksiyon anlatımları neredeyse yoksa… Ya da tam tersi, senaryoda hiç diyalog yoksa… İçeriği önemli değil. Standart senaryo sayfa düzenini bilen biri, sayfalarda okumadan gezinirken, senaryonun unsurları arasındaki dengeyi şıp diye fark eder. Ne yapıp edin satır boşlukları, font, paragraf yapısı vs. gibi basit senaryo yazım kurallarını öğrenin.

3- Senaryonun size ait olduğuna dair gereken çalışmaları yaptınız mı?

Yani notere gidip ‘bu senaryoyu ben yazdım’ dediniz mi? Noter sizin yazdığınız senaryoyu okuyup ‘Hmm, evladım bunu sen yazmışsın, her halinden belli’ demez. Noter senaryoyu okumaz. Noter sadece, kendisine getirildiği tarihte sayfalarına imza atacağı ‘senaryoyu getiren şahıs budur’ diye bir belge hazırlar. Eğer senaryo ile ilgili bir dava söz konusu olacak olursa taraflardan kimin elindeki belge daha eski ise ona bakılır. Senaryonun gerçek yazarının belgesi daha geç tarihli ise yapılacak bir şey yok. Bir bardak soğuk su içebilir. Senaryonuz biter bitmez ilk iş olarak, özgün olduğuna ve size ait olduğuna dair bir belgeye sahip olmalısınız. Bunu kapalı bir zarfta kendinize posta yoluyla senaryonuzu göndererek de yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgileri bir avukattan öğrenmenizi tavsiye ederim. Son olarak eğer bir başka eserden uyarlama yaptıysanız ve bu eserin telifi bir başkasının elindeyse bu şahıstan bir muvafakatname almanız gerekiyor. Örneğin Orhan Pamuk gibi eserleri henüz telifli olan bir yazardan uyarlama yaptıysanız doğal olarak bu yazarın rızasını (resmi olarak) almalısınız. Sözlü izinler işe yaramaz.

Senaryonuzu koruyun.

4- Senaryo gerçekten iyi mi?

Senaryo bitti. Kurallara uygun yazıldı. Telif sorunları da yok. Bundan kimse emin olamaz. Dünyanın en iyi senaryosu bile dünyanın en iyi yapımcısından ret cevabı alabilir. Geri çevrilebilirsiniz. Göz ardı edilebilirsiniz. Elle tutulur gözle görülür somut bir ürünü satmaya çalışmıyorsunuz. Bir takım kağıtlar üzerindeki hayalleri satmaya çalışıyorsunuz. Sizin o hayallere ne kadar inandığınız hiç kimseyi ilgilendirmiyor. Senaryo sanatında bir devrim niteliğindeki bir senaryo ile yapımcı kapılarını aşındırıyor olabilirsiniz. İnsanlar bir iş bir düzen tutturmuş gidiyorlar. Araya girmek, aralarında var olmak istiyorsunuz. Belirsizliklerle dolu bir dünya. Yapmanız gereken şey; enerjinizi kaybetmemek, işinize olan inancınızı kaybetmemek, kendinizi dev aynasında görmemek, sabırlı olmak ve odaklanmış olmak. Maymun iştahlı olmamak. Senaryonun iyi olduğunu kanıtlamak için bazı ‘güzellikler’ yapmanız da işinize yarayabilir:

A. Çarpıcı bir isim

Senaryonun kapak sayfasında isminizi iletişim bilgilerinizi yazdınız. Bir de çarpıcı bir isim yazdıysanız oraya, ‘beni oku’ diye adeta haykıran beyaz sayfalarınız oldu demektir. Font ve kapak sayfa düzeninde farklılığa gitmeyin. Adeta elişi derslerinden fırlamış bir senaryo profesyonel bir imaj uyandırmaz. Örneğin oraya ‘Kuzuların Sessizliği’ yazdıysanız, ve yapımcıya uzatırken ‘bu bir polisiye gerilim’ dediyseniz yapımcının o değerli on saniyesi içinde projeyi okumak için bir istek duyacağını hayal etmek yanlış olmaz. Merak uyandırıcı, okuduktan sonra da iz bırakacak bir isim.

B. İlk On Dakika

Senaryonuzun ilk sayfaları okuyan kişiyi senaryoya bağlamada etkili olduğu kadar seyirciyi de filminize bağlamada etkili olacağı için yapımcılar ilk on sayfaya azami dikkat ederler. Ilk on dakikada filmin neler vadettiğini göstermeniz gerek. Sıkıcı olmayın. Şaklabanlık da yapmayın. Dramatik açıdan güçlü bir giriş, büyük açmazların, engellerin habercileri ya da kendileri… Olacaklar hakkında çok iyi bir ipucu… Merak, merak, merak.

C. Sağlam bir final

Eğer senaryonuzu son sayfalara kadar okutmayı başardıysanız bu büyük bir başarıdır ve umut ışığı hala parıldamaktadır. Ama yeterli değil. Bir de ‘kuş kondurmanız’ gerekmektedir. Yapımcıların film işindeki temel öncelikleri paradır. Filmin izlenmesini, çok seyirciye ulaşmasını hedeflemişlerdir. Bu doğru ve gerekli bir şey. Bu sebeple seyircinizin filmden ayrılırken (acıklı son bile olsa) iyi duygularla ayrılmasını isterler. Yapımcıya göre ‘iyi duygu’ seyircinin verdiği zaman ve paranın hakkını almış olmasıdır. Çünkü filmin seyirciye son anda verdiği duygu genellikle en çok hatırlanan duygu olacaktır. Filmin finalinde bir kuş kondurulmuşsa, seyirci ağlamış, gülmüş, hayata dair bir farklılık hissetmişse filmi genellikle o şekilde hatırlar. Bunun ‘seyirciye istediğini vermek’ şeklinde algılanması her zaman doğru değildir. Bazen seyirciye istemediği şeyi vermek de seyircide iyi bir iz bırakabilir. Kabaca şu şekilde ifade edebiliriz: açtığınız bütün parantezleri kapatın. Ama iyi kapatın. Babam ve Oğlum’u hatırlayın. Film büyük reklam kampanyaları ile gösterime girmedi. Etkili final sahnesi, kondurulan kuş sayesinde filmi izleyen neredeyse her seyirci, filmin reklamını yaptı. Tanıdığı herkesi filmi izlemeye davet etti.

D. Dilbilgisi, imla her şeydir.

Bir senaryo yazarı kendi işine saygı göstermiyorsa, başkalarının o işe saygı göstermesini beklemeye hakkı yoktur. Filmin adında yapılan imla ve yazım hatalarının senaryoya nasıl bir etki yapacağını düşünürsünüz? Ayrı yazılması gereken yerde yazılmayan -de -da, kesme işaretleri, kelime bilgisizliği, iddia yerine iddaa yazmak, büyük harf küçük harf kullanımıdaki hatalar ve daha nicesi… Senaryo yazmak bir meslektir. Otobüsü iyi kullanmayan şoför, parayı yanlış sayan veznedar, göbekli kısa mesafe koşucusu, özensiz-bilgisiz-saygısız senarist. Bir yapımcı ya da bir yönetmen; dilbilgisi, imla ve yazım hatalarıyla dolu bir senaryoyu, dünyanın en güzel hikayesini anlatıyor olsa da okumayabilir. Haklı olur.

Dilbilgisi: Yazarın kendisine ve yazdıklarına saygısıdır.

5- Senaryo yarışmaları

Herkes iyi senaryo arıyor. Buna emin olabilirsiniz. İyi anlatılan iyi bir hikaye kadar müşterisi hazır bir ürün yoktur. Torpil, adam kayırma, rüşvet iddiaları bu tür yarışma ve festivaller için zannettiğiniz kadar yaygın değil. ‘Zaten vermezler’ deyip kendi kendinizi bu tür yarışmalardan ve ortamlardan uzaklaştırmayın. İnsanlar bu tür yarışmaları iyi hikayeleri ve yazarları avlamak için düzenliyorlar. Ciddi yarışma ve senaryo kabul eden festivaller isimsiz yazarlar için en önemli başlangıç noktasıdır. Senaryonuzu bir yapımcıya ulaştırdığınızda okunacağının garantisi yoktur. Ancak bir yarışmaya gönderdiğinizde -en azından jüri tarafından- okunacağına emin olabilirsiniz. İyi, gözünüze kestireceğiniz jüri üyelerinin katıldığı her türlü etkinlik bulunmaz birer fırsattır. Yarışmayı düzenleyenler kadar jüri üyeleri de kendilerine yaratıcı çalışma arkadaşları arıyor olabilirler. Bu sebeple yarışmaları ihmal etmeyin. Ancak çok önemli bir şartla!

Jüri ya da yarışma organizatörleri aptal değildir. İlan edilmiş duyuruya uygun olmayan, on yıl önce yazmış olduğunuz, ‘ne olacak, şansımı denemiş olurum’ dediğiniz senaryoları yutturmaya çalışmayın. Her yarışma senaryosu, söz konusu yarışmaya özel yazılmış olmalıdır. Başlığı değiştirmek yeterli değildir. Senaryonun finaline yada uygun yerlerine mevcut yarışma temasına uygun yamalar yapmak yeterli değildir. Unutmayın: tembel yazar diye bir şey yoktur. Oturup sıfırdan yazacak ve ilgili yarışmaya katılacaksınız. Boş ümitlere kapılmayın, kimseyi kandıramazsınız. Yarışma yönetmeliklerini iyice okuyun. ‘Bu yarışmayı düzenleyenler neden böyle bir yarışma düzenlemiş olabilirler’ diye iyice düşünün. Yarışmalar genellikle sosyal konuları merceğe almak (çözümüne katkıda bulunmak) isterler, örneğin ‘göç sorunu’ ile ilgili bir yarışma teması verilmişse senaryonuzda ‘göçmenleri neden sınır dışı etmeliyiz’ sonucuna varmaya çalışmanız doğru olmaz.

6- Film Festivalleri

Pek çok film festivali senaryo yazarları ile film yapımcılarının bir araya gelmesini sağlayacak etkinlikler düzenlerler. Etkinliğin başlığı ‘Yapımcılarla tanışmakta zorlanan senarist adaylarını sosyalleştirme toplantısı’ şeklinde olmaz tabii ki. Bir film festivalindeki herhangi bir etkinlik, halka açık katılımlı, soru-cevaplı söyleşiler, kokteyller, resepsiyonlar, galalar, film gösterimleri sinemacıların tanışması için önemli fırsatlar sunar. Bir yazar olarak eğer kendinizi pazarlamak durumundaysanız dışa dönük bir insan da olmak zorundasınız. Yazar ve sanatçılar genel olarak içe dönük insanlardır ve kendilerini anlatma konusunda çok istekli olmadıkları gibi bu konuda kabiliyetleri de sınırlıdır. Ama şartlar her insanı zorlar ve değişmek durumunda bırakabilir. Senaryonuzu ve sanatınızı ne kadar hayata geçirmek istiyorsunuz? Soru budur. Bazı konularda kendinizi aşmanız gerekiyorsa aşacaksınız. Yapamıyorsanız şikayet etmekten vaz geçin. Unutmayın, genellikle yazma konusunda yeteneksiz insanlar dışa dönüktür, kendilerini pazarlamayı iyi bilirler ve sosyal ortamlarda başarılıdırlar. Bazen yetenek ve sosyal beceriler bir insanda aynı anda bulunabilir. Her ne olursa olsun işlerini kolaylıkla tanıtabilen insanlar sosyal fobilerinden kurtulmayı başarabilmiş olanlardır.

İyi fikre herkes saygı duyar ve iyi senaryo her zaman kendini gösterir. Asıl iş, senaryonun iyi olduğunu anlamalarını sağlayacak kadar insanlara zaman verebilmek. Okutabilmek. Film festivallerindeki bütün etkinlikler, özellikle katılımcıların da söz alabildiği etkinlikler kendinizi gösterebileceğiniz yerlerdir. Kendinizi göstermekle yetinmeyip sinema profesyonelleriyle birebir iletişim de kurabilirsiniz.

Film festivalleri; senaristler için de çok önemli.

Eğer yeterince dolmuşsanız, artık kendinizi ve senaryonuzu ifade edemezseniz patlayacak hale gelmişseniz, dünyaya açılmanızın da vakti gelmiş demektir. Olsa da olur olmasa da deyip, ‘bir senaryo yazdım ama kimseye okutamadım’ diyor ve durumu kabulleniyorsanız zaten kimseyle tanışmaya çalışmayın, insanların vaktini boşa işgal etmeyin. Senaristlik ile hayal kırıklığı ve başka çaresi kalmamış olmak her zaman barışıktır. Tutkusuz, heyecansız senarist yoktur. Sizde bunlar yoksa boşuna uğraşmayın. Hasbelkader bir yerlere gelmiş insanların ‘sözde’ başarılarını konuşup duracağınıza doğru bildiğiniz şeyde ısrar edin ve bedellerini ödemeye de hazır olun. Başarı öyküleri hep anlatılır. Ne var ki başarısızlık öyküleri sayıca çok daha fazla olmasına rağmen pek konuşulmaz. Vaz geçmemek başarının birinci şartıdır. Vaz geçenlerin başarılı olma şansı yoktur. Ayrıca kendinize şunu da sormayı ihmal etmeyin: ‘Başarı’ nedir? İşlerini büyük paralara satan bir senarist olamasanız da iyi bir insan olma seçeneği hala önünüzde durmaktadır.

7- Yapımcılar

Senaryolarınızı yapımcılara ya da yapım şirketlerine posta yolu ile ya da elden göndermeyin. Nereden geldiği belli olmayan muhatabı ve göndereni belirsiz zarflar kaybolmaya, görmezden gelinmeye mahkumdur. Kişisel olarak senaryonuzu pazarlamanız en sağlıklı yoldur. Peki bu nasıl olacak?

A. Sosyal Ortamlar:

Diğer bütün meslek grupları gibi sinemacılar da, yeme içme ve tatil mekanları dışında, genellikle ortak mekanlarda bulunurlar. Aktör ve aktrislerle -hele tanınmış kişilerse- bulmak, konuşmak; zor ve çoğu zaman tatsız sonuçlar verebilecek türden eylemlerdir. Ama sinemacılar böyle değildir. Kameranın arkasındaki insanlar önyargılarınızdakinden daha mütevazi ve alçak gönüllüdür. Kendileriyle sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Önemli olan ‘uygun bir vakitte bizim ofiste görüşelim’ dedirtmektir. Bu çok zor değildir. Dengeli ve mesafeli bir tanışma mizanseni yazabilir ve oynayabilirisiniz. Bunu sizden iyi kimse yapamaz. Neden mi? Çünkü siz senaristsiniz.

B. Ofis ziyaretleri:

Sahne: Bir yapım şirketinin giriş katı. Elindeki sarı zarfın içindeki senaryosuyla bekleyen bir senarist. Kapıdaki görevli kıza Yapımcı X Bey ya da Y Hanım’la görüşmek istediğini söylemiş. Görevli kız kibarca ‘randevunuz var mıydı?’ diye sormuş, cevap olumsuz. ‘Konu neydi?’ diye sorup sormayacağı ise belirsiz. Sorsa bir türlü sormasa bir türlü. Ümitsizlik ve hayal kırıklığı potansiyeli çok yüksek bir sahne değil mi? Bu sahne ve devamındaki bütün olasılıklar içerdiği ümit ve güzellikler kadar gerçek olabilir. İnsani ilişkilerdeki mesafede, istekli ve ısrarcı olmak ile küstahlık ve kabalık arasındaki belirsizlikte ortada bir yerdesiniz. Bilmeniz gereken şey şu; insanlara ulaşmak ve iletişim kurmak sanıldığı kadar zor değil. Zor olan dengeli olabilmek.

C. Tanıdıklar, tanıdıkların tanıdıkları:

Türkiye’de -ve belki dünyada da- senaryonuzu satabilmek için başvurabileceğiniz en etkili yoldur. Insanlar bildikleri ve tanıdıkları insanların görüşlerine ve yönlendirmelerine güvenirler. Bir selam, bir tanıştırma ihtiyacınız olan toplantıyı size sağlayabilir. Tanıdıklık illa ki hemşehrilik ya da yakın bir bağlantı aracılığıyla olmak zorunda değil.

D. Sürpriz faktörleri:

Ne zaman nerede karşınıza bir film yapımcısının, yönetmenin çıkacağı belli olmaz. Böyle sürpriz bir şansınız olduğunda siz hazır mısınız? Filminizi, projenizi, senaryonuzu hemen başından sonuna kadar anlatmaya çalışıp insanları bunaltmayın. İlk hedefiniz, sağlıklı bir ortamda senaryonuzu anlatabileceğiniz bir görüşme koparabilmek.

E. Sosyal Medya:

Bugün sosyal medya hesabı olmayan bir kimse hemen hemen hiç kalmadı. Yapımcılar da sosyal medyayı kullanıyorlar. Asıl iş aslında yapımcılara hangi yoldan ulaşacağınız değil, nasıl ulaşacağınız. Sosyal medya hesabınız, bir senaristin sosyal medya hesabı gibi görünmüyorsa, bir yapımcıyla sosyal medya üzerinden iletişim kurduğunuzda nasıl bir sonuç beklersiniz? Sizinle iletişim kurmaya çalışan bir senarist adayının sosyal medya hesabı (profili), işine odaklanmış bir senaristin hesabı gibi değil de dengesiz, tutarsız, her konuda fikir beyan eden, içeriksiz, kişisel iç dökmelerle dolu bir hesap olsa, siz yapımcı olsanız, ne düşünürdünüz? İnsanların ilgisini çekmek istiyorsunuz ama ilgi çektiğinizde ortaya çıkacak sonuçtan çok da emin değilsiniz.

8- Hepsi bir yana

Senaryo yazarlığında elle tutulur pek bir işi olmamış pek çok senarist adayının hem kendisi hem de girmek istedikleri dünya ile ilgili çok sayıda önyargısı var. Sanatçıların kendi yaptıkları işi beğenmeleri doğaldır. Ama bu, beğeni seviyesinde kalmalıdır. Yazdığı senaryoya aşk seviyesinde bir bağlılık senaristler arasında karşılaşılan çok yaygın bir hastalıktır. Heykeltıraş Pygmalion, bütün sanatçılar için olduğu gibi senaristler için de kötü bir örnektir. Senaryo; şiir-öykü ve roman’dan farklı olarak, daha az bireysel bir sanattır. Yani şiiri yazarsınız ve okuyucusuna ulaştırırsınız. Ama senaryonun seyircisine ulaşması için üzerinde daha çok sayıda insanın çalışması gerekir. Sinema kolektif bir sanattır. Bu sebeple senarist esnek olmalıdır. Hele ki kariyerinin başında bir senaristin tabir caizse hamur gibi olmasında fayda vardır. Kendisini dev aynasında görmek, kendisini suçlamak yerine bütün dünyaya çamur atmak, genç/yaşlı senarist adayları arasında yaygın alışkanlıklar. Hayatında doğru dürüst film izlememiş, anlatı türünün klasiklerinden habersiz, kısıtlı bir genel kültür ile senarist olmaya soyunmuş kalabalıklar arasındasınız, unutmayın. Fark yaratmak kolay değil. Hem işinizin hem de karakterinizin kalitesi ortaya çıkacak sonuçla çok yakından ilişkili. Aile çevresinden sinema camiasında değilseniz, argo deyişle tuzunuz da kuru değilse, işiniz çok daha zor. Bu sebeple senaryo yazmak isteyen, sinemacı olmak isteyen sanatçı adaylarının başarıdan çok, verecekleri emeğe odaklanmaları gerekmektedir. Doğru olan budur.

Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Senaryomu nasıl satabilirim? için 98 cevap

 1. Salih der ki:

  Salam Aleykum!

  Bir senaryoyu yazan, senarist mi olup, yapımcıya sunulur? Yoksa yapımcı mı senariste talepte bulunur? Yönetmen, Yapımcı senaryoya karışır mı? İster 1. Bölüm olsun, ister 13. Bölüm. Mümkün mü?

  • Gökhan der ki:

   Duruma göre değişir. Senarist elindeki projeyle kapı kapı dolaşıp yapımcı arayabilir. Tanınmış bir senaristse, yapımcılar kapısını eskitebilir. Yönetmen de Yapımcı da senaryo yapımcıya satıldıktan sonra karışabilirler. Anlaşmanın şartlarına göre yeniden yazdırabilirler, senaryonun başını, sonunu, bir yerlerini başkasına yazdırabilirler vs. Her şey mümkün. (TV işlerinde) Yapımcı, finans konusunun yetkili / sorumlusu olduğu için beslenme piramidinin en üstündedir. Yönetmen de bütün sanatsal konularda yetkili ve sorumludur. Dolayısıyla, bu ikisi her şeye karışabilirler.

 2. Kahan der ki:

  Merhaba hocam inşalalh iyisinizdir

  Sizden bir işteyim var

  Sizden örnek senaryo istiyorum eyer varsa bildiğiniz senaryo bana atarmısınız incelemek istiyorum

 3. türker der ki:

  iyi günler Gökhan bey.Kafamda orjınal ıkı tane kurgu var ve seneryo yazılırsa ıkısıde ılgı ceken fılm yada dizi olabılır. ben bunları kıtaplaştıramıyorum yardım edersenız sevınırim

  • Gökhan der ki:

   Elimden gelen yardımı burada yapıyorum. Daha fazlasını maalesef yapamam, hayatımı devam ettirebilmek için ben de çalışmak zorundayım.

 4. Barış BİLİCİ der ki:

  Hocam bir senaryo yarışmasına katıldım fransız modeli ama onlar amerikan formatı istemişler öykü nedir bilmediğim için tretmanı gönderdim sıkıntı olurmu düzeltmem gerekirmi? Cevaplarsanız sevinirim!

 5. Menduh Bayezit der ki:

  Merhaba Hocam;

  Son Işık ve Günah adında iki roman yazdım. Özellikle Günahın film olarak değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Bu konuda bana ne önerirsiniz?

  Saygılarımla…

  • Gökhan der ki:

   Romanlar basıldıysa elinizde bir kitap olması size bir avantaj olacaktır. Yapımcılarla ya da film yapmak isteyecek kişilerle konuşurken bir adım önde başlarsınız. Ama yeterli değil. Kitabınızı okuyup bunu film yapalım demelerini beklemeden senaryosunu yazıp ya da yazdırıp elinizde hazır olmasını isteyebilirsiniz. Bu size ve filmcilerle ilişkinize bağlı. Bundan çok iyi film olur diyecek sözü dinlenir insanlar tanıyorsanız size kapılar açabilirler. Sektörde tanıdıklarınız ya da tanıdıklarınızın tanıdıkları olması gerekiyor.

 6. Kadir der ki:

  Selam.

  Senarist olmak için üniversite bitirmeli miyiz? Hayal gücü iyi, fikri güzel, hikayesini iyi bulursa bir insan tahsilsiz dahi olsa senarist olamaz mı?

  Ayrıca hocam bunu bir meslek olarak mı seçiyoruz yoksa başvurular sayesinde mi?

  • Gökhan der ki:

   Herkes senarist olabilir. Üniversite sizin bilgi ve görgünüzü artırmaya yarar. Faydasız değildir. Okul sayesinde çevre de edinirsiniz. Sadece iyi yazmak iyi yazdığını zannetmek yeterli değildir. İnsanlara kendinizi tanıtabilmeli ve projelerinizi anlatabilmelisiniz. Bu da çok sayıda faktöre bağlı. Bu uzun bir yolculuk. Bir kereliğine denenecek bir şey değil. Bu yüzden bir meslek demeyelim buna, bir yaşam tarzı diyelim. Yazar gibi yaşamadan yazar olunmaz. Yazar gibi yaşamak için de çok zengin ve bir eli yağda bir eli balda olmaya gerek yok. Başarılı yazarların pek çoğu hayatlarının uzun bir döneminde parasız pulsuz ve hayallerle dolu yaşamışlardır. Başka işlerde çalışıp geçimlerini sağlamışlardır. Ama hep yazar gibi olmayı başarmışlardır. Nasıl mı? Çok çalışarak. Trakya ağzıyla yazayım: Ne ka ekmek o ka köfte.

   • Sehnaz der ki:

    MERHABA😊

    Size bir sürprizim var….Bi kitap yazdım ve içinde gerilim polisiye serüven ask herşey var.Kitabımı okuyan herkes bu kitaptan cok iyi bir film olur görüşünde…Bende dedim ki NEDEN OLMASIN…

    Konu ile ilgili ne yapmam gerekiyor nasil bir yol izlemeliyim yardımlarınızı talep etmekteyim.

    Ben cok heyecanliyim ve  geri dönüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum😊

    Saygılarımla

 7. Sena der ki:

  Selamlar Efendim.

  Yüreğiniz kadar güzel günler dilerim. Elimde “Tanrım, bu bir film olsa insanları ne çok etkiler.“ diyebileceğim birkaç senaryom var. Teknik bakımdan uygunluğu varsaydık diyelim. İsimler de oldukça çekici. Başta değerli öğretmenlerim olmak üzere onlarca kişi tarafından da oldukça beğenilmiş yazılar. Gel gelelim yaşım henüz 16. Bir iki sene öncesinde de yapımcılarla görüşmeyi diledim lakin yaşımdan dolayı çekindim. İleride yönetmen olmak istiyorum şahsen karşıma benim gibi bir genç gelse dinlerim fakat ben dinlenir miyim?

  • Gökhan der ki:

   Yapmak istediğiniz işle ilgili okullara gitmek size sadece konuyu öğretmez aynı zamanda gelecekteki meslektaşlarınızla, yani iş çevrenizle tanışmanızı da sağlar. Öncelikle okul konusunu ciddiye alın. Sonra insanlarla tanışıp bir senaryo var ya da ben yönetmenlik yapmak istiyorum derseniz size daha önce ne yaptığınızı soracaklardır. Bunun için de sizin bir şeyler yapmaya heman başlamanızda fayda var. Kısa film yazın çekin. Bir senaryo yazım ekibinde stajyer olarak iş bulun. Ya da bir film ya da dizi setinde gerekirse başlangıçta getir götür işi yaparak işi öğrenin, insanların sizi tanımasına fırsat verin. Bütün bunlar ileride o güzel işleri yapmanızı sağlayacak iş görüşmelerinin zemini olacaktır. Yoksa çat kapı ben geldim ama ne tecrübem var ne de size gösterebileceğim bir işim derseniz sizi pek çok kişi ciddiye almaz. Elinde senaryo ile dolaşan çok fazla insan var ve hangisine sorarsanız sorun benimki başka, benim senaryom süper, ben harika yazdım vs diyorlar. Hadi diyelim göz atmaya bir profesyoneli ikna ettiniz. %99unun çok kötü olduğunu söylesem şaşırır mısınız? ‘Ama benim senaryolarım fikirlerim süper’ diyorsunuz şu an değil mi? 🙂 Demeyin. Uzun bir yolculuk. Enerjinizi toplayın ve kolları sıvayın. Milyerder amcanız, ya da her sözü dinlenen çok büyük bir torpiliniz yoksa çok çalışıp bolca hayal kırıklığı yaşayarak dişiniz ve tırnaklarınızla hayal ettiğiniz yere geleceksiniz. Böyle büyük hayallerin kısayolları yok. Hayal kurmak, hevesli olmak ile hayatını bir ideale adamak arasındaki yegane fark vereceğiniz emektir.

   • Sena der ki:

    Nasıl tebessüm ettirdi bu sözler bir bilseniz.. Dediklerinize uyup elimden geldiğince çabalayacağım. Binlerce kez teşekkürler, müteşekkirim.

 8. Mahir der ki:

  Öncelikle merhaba.
  Sizin yazdıklarınız beni motive etti. Pes etmiyecem.kendimce bomba etkisi yaratacak bir senaryoyu yazmaya başlıyorum. Eğitim almadığım için beynimde film gibi geçenleri aynı şekilde kağıda dökemiyorum. Anlatıyorum yaklaşıyor gibi.ama kagıt üzerinde çok farklı oluyor. Eğitim için malesef maddi olarak sıkıntılarım var. Bu işi yapmış biri ile ortak çalışsam yada bunu yapabilmeniz bir püf noktası varmı tavsiyeleriniz nelerdir.?
  İyi çalışmalar dilerim

 9. Ali der ki:

  Merhaba;
  Benim elimde yazmış olduğum dizi senaryosu var. Yapım şirketlerine telefon açıyorum, “dışardan kabul etmiyoruz” diyorlar. Bu durumda da ofislerine çat kapı gidip görüşme yapabilme mümkün mü? Yada hiç telefon açmadan direkt ofislerine mi gitsek?

  • Gökhan der ki:

   İletişim kurmak istediğiniz kişilerin ofisine de gitseniz bir başka mekanda tanışmaya konuşmaya da çalışsanız asıl mesele üslup. Üslubunuzu doğru ayarlayabilirseniz her şey mümkün.

 10. tamamen gercek bir hikayem var bana yardımcı olurmusunuz

 11. Çağlar der ki:

  Belirli kişiler tarafından, fırından ekmek çıkarır gibi filmlerin, dizilerin çıktığı bir ortam oldu Türk sineması maalesef.
  Yeni senaristlere yeni fikirlere, konulara kapı kapalı. Asıl sorun bu arkadaşlar yoksa siz ve senaryolarınız değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.