Çatışma Tipleri

Kaynağı ne olursa olsun çatışma, karakter gelişimi ve inanılır bir hikaye kurulmasında ana unsurdur.

Çoğu hikaye merkezi bir çatışma etrafında döner. Yani: Bir cinayet gizemi (katil kimdi, amacı neydi) duygusal bir öykü (ana karakterler bir araya gelecekler mi, ana karakter geçmişiyle hesaplaşabilecek mi) ya da bir bilimkurgu (kahramanımız yaratık ordusunu alt edebilecek mi). Dengeli bir iç ve dış çatışma, gerilim yaratır ve seyircinin öyküyü takip etmesini zorunlu kılar.

Dış çatışma:
Ana karakter kendi dışındaki bir şeyle mücadele eder ve üstesinden gelir, mesela:

Karakter ve çatışmalarına örnek: Salieri…

Karakter tabiata karşı
Karakter başka bir karaktere karşı
Karakter topluma karşı
Karakter teknolojiye karşı
Karakter doğaüstü güçlere karşı
Karakter yazgısına karşı
bir çatışma içindedir. Hemen hemen bütün popüler hikayeler bir dış çatışma ile gelişirler. Mesela bir gizem öyküsünde ana karakter kendisini öldürmeye çalışan bir katille savaşmaktadır. Ana karakter potansiyel bir kurban olarak takip edilen bir dedektif, kız kardeşinin katilini araştıran bir aile üyesi olabilir. Bu sayede hikaye tatmin edici bir sona doğru ilerler yani gizem (dış çatışma) nihayete erer.

Dış çatışma hikayenin ilerlemesini sağlar ve dış çatışmayı çözme çabası kahramanımıza öğrenmesi gereken gerçekleri öğretir. Mesela potansiyel kurban, kendini koruma tekniklerini ya da bir dedektif olarak bir davayı nasıl doğru bir şekilde sonuçlandıracağını öğrenir.

İç çatışma: Karakter kendiyle çatışır.

İç çatışma karakter gelişminin en belirgin kaynağıdır. Karakter kendi içindeki şeytanlarla savaşmalıdır. Kazanırsa değişim gelir, kaybederse her şey aynı kalır. Her karakterin bir iç hayatı, iç dünyası vardır. Mesela dedektifimiz bir anlığına insanlara duyduğu güvensizlik duygusu ile yüzleşmek zorunda kalabilir. Ana karakter, aynı anda hem iç hem dış çatışma ile savaşabilir. Belki de iç çatışmaları onun yapmakta olduğu işteki becerisini arttıracaktır. Ya da çok meşgul olduğu için iç dünyasında olup bitenlere yeterince vakit ayıramamaktadır.

Traci Killen’den…

Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çatışma Tipleri için 1 cevap

  1. sibel der ki:

    Keramet hikayesinin çatışma ve teması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.