Çatışma!

Riggs and Roger

Hitler ve Goering’in Polonya’yı işgal etmek istediklerini hatırlayın. Goering “Harika! Hadi Polonya’ya doğudan saldıralım” dediğinde Hitler, “Hayır, asla! Kuzeyden seni salak, kuzeyden!” diye haykıracaktır. Demek istediğimi anladınız mı? Bu ikisi toplamda aynı fikirde olabilirler ama asıl önemli nokta o noktaya gelirken nasıl çatıştıklarıdır.

Norman Lear “Neden bu iki insan tartışıyor ve neden ikisi de haklı?” sahnelerinin en iyi sahneler olduğuna inanmaktadır. Meslektaşım profesör Richard Walter aynı konu hakkında şöyle der: “Hiçkimse mutlu insanların yaşadığı bir köy hakkında bir hikaye dinlemek istemez!” Mark Twain “Mizahın gizli kaynağı eğlence değil acıdır” demiştir. Ve acı her zaman bir çatışmanın sonucudur. “Karım beni terkediyor”, “Kansere yakalandım”, “Sevgilim geri geldi”, “Bugünlerde banka soymak çok güçleşti”, “Eve dönmek istiyorum”… Bütün bu klasik şahsi çatışmalar harika drama ve komedilere dönüşebilirler…

Lew Hunter – Screenwriting 434’ten…
Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çatışma! için 1 cevap

  1. Geri izleme: Tweets that mention Çatışma! -- Topsy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.