Frank Capra, 1946

Şahane Hayat (1946) filminin yönetmeni Frank Capra.

Şahane Hayat (1946) filminin yönetmeni Frank Capra.

Frank Capra’nın anlaşılmaz ve görkemli olan şeylere ulaşmaktansa apaçık olanı elde etme konusunda basit yöntemleri vardı. Üstesinden gelemeyeceği durumlara hiç girişmezdi. Korkunç bir savaştan görüntüleri (Frank Capra’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında çektiği propaganda filmlerini kastediyor) beyazperdeye getiren bu yönetmen “Günümüzün büyük problemlerini aydınlatabilmek için nasıl filmler çekeceğimi bilmiyorum” diye ilan ediyor. “Her halukarda bu büyük insanlık sorunlarına fazlaca dolaysız yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Çok önemli gördüğüm iki şeyden ilki, kişinin içinde hissettiği inancı artırabilmek diğeri ise bugünlerde çok daha önemli; günümüz dünyasında her yerde görebileceğiniz ateizme karşı olan yönelimle savaşmaktır. Ülkenizi ve nihayetinde dünyayı iyileştirmenin yolu bireyin hayata karşı umut dolu bakışını iyileştirmektir. Dünyanın çektiği acıları, ödediği bedelleri resmi ve disiplinli programların sonucu olarak yaşamak zorunda kalan insanların içinde; canlanışı, acıların sonuçlarıyla savaşmayı yine böyle yöntemlerle sağlayamazsınız. İnsanları filmlerimizle öncelikle eğlendirmeliyiz. Daha sonra mesajımızı, o mesaj her neyse, bireylere adeta şans eseri ulaştırıyor gibi yapmalıyız.” diyor.

Bu şekilde Capra, ulaştığı büyük gişe rakamlarını da, filmlerindeki erdemlerin de sebebini ilan etmiş oluyor.

Edwin Schallert’in 1946 yılında, It’s A Wonderful Life filminin ardından Frank Capra ile yaptığı röportajdan alınmıştır. Frank Capra Interviews, edited by Leland Poague, sf.29-30 The University Press of Mississippi, 2004.

 

Bu yazı Film Yapımı, Sinema-TV kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.