Mesleklerini Acımasızca Eleştiren Oyunculardan Veciz Sözler…

Ülkemizde oyunculuk işini yapan ya da yapmak isteyen kişileri (içlerinde yakın arkadaşlarım da var) ima ettiğim gibi bir anlam çıkmasın, ancak onlar dahil, konuyla ilgili herkes için belirgin bir ibret olduğu için Jason Bailey’in Flavorwire’daki derlemesini paylaşıyorum:

“Oyunculuk yeteneklerin en küçüğüdür ve maişetini sağlamak için de matah bir yol değildir. Nihayetinde Shirley Temple bu işi dört yaşındayken yapıyordu.”

“Oyunculuk tam bir salak işidir.”

“Bu işi yaparsınız çünkü benmerkezcisinizdir. Çok utanç verici bir meslektir.”
Katharine Hepburn

“Oyunculuk nevrotik bir itkinin dışavurumudur. Serserice bir hayattır. Bana verdiği en büyük fayda, terapilerimin ücretini ödeyebilecek paraları kazandırmış olmasıdır.”

“Oyuncu öyle bir adamdır ki onun hakkında konuşmuyorsan seni dinlemez”
Marlon Brando

“Oyunculuğun çok zor bir iş olduğunu söyleyen oyunculara tahammül edemiyorum. Oyunculuk kolaydır. Bütün gün blackjack masasında dikilen herhangi bir adam bunu rahatlıkla söyleyebilir.”
Dean Martin

“Bu zor bir iş değil. Senaryoyu okursunuz. Beğenirseniz ve para konusu da tamamsa işi yaparsınız. Sonra yazılanları hatırlarsınız. Zamanında işe gidersiniz. Yönetmen size ne derse yaparsınız. Bittiğinde dinlenirsiniz ve sonraki kısma geçersiniz. Hepsi bu.”
Robert Mitchum

“Hayatta kalmak için Kentucky’de tütün kestim. Bu zor bir işti. Kapı kapı sigorta sattım. Bu da zor bir işti. Oyunculuk ise zor bir iş değil. Böyle bir masada oturacak kadar şanslıysanız hayatınız boyunca şanslı olmuşsunuzdur. Başarıyı bir yerde bir şekilde yakalarsınız.” Konuşmanın yapıldığı söyleşinin video linki: (http://www.hollywoodreporter.com/news/george-clooney-albert-brooks-oscars-christopher-plummer-descendents-267221)
George Clooney

“Oyunculuk teşhirciliğin mazoşistçe bir halidir. Kesinlikle bir yetişkinin yapacağı bir iş değildir.”
Sir Laurence Olivier

“Hatırlıyorum, bir keresinde Lindsay Anderson’a bir partide oyunculuğun kovboyculuk oynamanın sofistike bir şekli olduğunu söylemiştim, o da benimle aynı fikirdeydi.”
John Hurt

“Oyunculuk sadece; çok sayıda insanın öksürüğünü tutabilme sanatıdır”
Sir Ralph Richardson

“Bana oyunculuk hakkındaki tavsiyelerimi mi soruyorsun? Dekordaki mobilyalara sakarlıkla çarpma ve motivasyon için cuma günkü haftalık ödemelerini düşün.”
Noël Coward

“Zamanında işe git, rolünü ezberle ve dekora çarpma.”
Spencer Tracy

“ ‘Karakterin içindeydim’ ve ‘o karaktere dönüşmüştüm’ ve benzeri şeyler diyen ikiyüzlü oyunculara acıyorum. Bu iğrenç bir şey. Sadece üst düzey bir kendi kendini tatmin.”
Johnny Depp

“Herhangi bir oyuncu, size canlandırdığı kişiye dönüştüğünü söylediğinde, eğer kendisine şizofren teşhisi konmadıysa, sizi açıkca aldatıyordur.”
Gary Oldman

“Çok kolaydır. John Wayne’e sormuş olsaydınız size muhtemelen şöyle derdi: ‘Pekala, Monument Valley’e git ve bir at bul.’ Oyunculuk çok basittir. Bu büyük amerikalı oyuncuların yaptığı bir kandırmacadır. John Wayne oyunculuk yapmak zorunda değildi, sadece ata binerdi. Gary Cooper, bütün bu adamlar çok zekiydiler. Çok fazla çabalamaları gerekmiyordu.”

“(Metot oyunculuğu hakkında) Hepsinin son derece zırva olduğunu düşünüyorum. Anlayamıyorum. Oyuncular bunu yapmak istiyorlarsa, tamam. Acınacak halde olmak istiyorlarsa kendileri bilir. İlgilenmiyorum. Bu bir meslek. Ben de işimi yaparım. Bir karaktere dönüşebilmek için kesinlikle hayatımı acınacak bir hale sokamam. Bu iğrenç bir şey. Sırf oyunculuk performansını iyileştirebilmek için huysuzlaşan bir grup insanla kim birlikte olmak ister ki? Yani ona şu ya da bu diyeceksiniz? Bu çok sıkıcı. Böyle oyuncularla çalıştım. Hepsi de birer başbelasıydı, gerçekten de öyleler. İnsanı çalışırken huzursuz ediyorlar ve bence işlerinde söylendiği kadar da iyi değilller.”
Sir Anthony Hopkins

“Hayatınız boyunca, insanları onun için sürgün ettikleri bir şeyi yapabilmek için çabalayarak geçiriyorsunuz”
Jane Fonda

“Bana büyük bir aktör gösterin ben size berbat bir koca göstereyim. Bana büyük bir aktris gösterdiğinizde ise şeytanı görmüş olacaksınız.”
W.C. Fields

  1. Dogan wrote on Şubat 2nd, 2014 at 23:18 Uhr1

    Başarılı bir derleme:-)

Name*: Website: E-Mail*:

XHTML: You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>