İstanbul Edebiyat Festivali’nde film gösterimi ve söyleşi: Cyrano de Bergerac!

Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

İstanbul Edebiyat Festivali kapsamında 6 Aralık 2011 salı günü saat 18:00‘de Sultanahmet Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde Edmond Rostand‘ın unutulmaz eseri Cyrano de Bergerac’ın 1990 tarihli sinema versiyonunu izleyip, üzerinde konuşacağız. Filmin yönetmeni Jean Paul Rappeneau, başrollerde ise Gérard Depardieu ve Anne Brochet var.

Hercule-Savinien de Cyrano de Bergerac 17.yüzyılda yaşamış fransız oyun yazarı… L’Autre Monde: où les États et Empires de la Lune ve Les États et Empires du Soleil isimli eserleri bilimkurgu türünün ilk örneklerinden kabul ediliyor.  Edmond Rostand, kendisinden bir kaç yüzyıl önce yaşamış bu hiciv ustası ve silahşörü unutulmaz bir karaktere dönüştürmeyi başarmış. Orijinali bir tiyatro eseri olan Cyrano de Bergerac (yazılış tarihi 1897), ilk gösteriminden itibaren çok sevilmiş, modernleşmekte ve dünya savaşlarına hazırlanmakta olan dünyada klasik romantizm akımının yaşamaya devam ettiğini kanıtlamış. Eserin beyazperdeye uyarlanmış 1990 versiyonunda Gérard Depardieu’nun performansı “en iyiler” arasında anılıyor…

Eseri türkçeye kazandıran Sabri Esat Siyavuşgil’i de “neredeyse orijinalinden güzel” nefis tercümesi sebebiyle rahmetle anmak gerek… Film gösterimi ve söyleşimize bekleriz…

Bu yazı Sinema-TV kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.