Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır?

Sinopsis, seyirciye, yapımcıya ve yönetmene ne vadediyor?

Soyut tamlamalar, soyut tasvirler asla sinopsiste bulunmamalıdır.

Yazarlığın bir yöntemi olur mu demeyin, elbette olur. Özellikle sinema ya da televizyon alanında üretim çevrimine girmiş ya da girmek isteyen bir yazar iseniz bir yöntem tutturmanız şart. Yazar olmak için, konuya yabancı olanların zannettiği gibi uçuk ve bohem yaşam tarzları gerekmez. Yaşam tarzı yazarın tercihine kalmış bir konudur. İlhama daha açık yaşayabilmek için kimileri koyu bir bardak çay içer kimileri bohem yaşar. Yöntem konusundan bağımsız bir başlıktır yazarın yaşam tarzı konusu… Yöntem deyince, “uçuk” ve havalı sanatçı tipinin yerine hesapçı ve mühendis kafalı (olabilen) bir sanatçıyı koymak gerekir. Profesyonel üretim çevriminin gereğidir bu. Sizden belirli bir süre içinde belirli sayfa sayısının altına düşmemek kaydı ile bir şeyler yazmanızı bekleyen bir yığın insan olacaktır. Bu insanlar işlerini yapabilmek için öncelikle sizin işinizi yapmanızı beklediklerinden sabırsız ve acelecidirler. Hayallerinde yüz sayfalık bir senaryoyu bir günde bitirebilen bir senarist vardır ve önlerine koyduğunuz her fazladan gün onlar için can sıkıcıdır. Hal böyle olunca sizi zaman zaman mekanikleştirecek bir yöntem ortaya koyup ona göre çalışmanız gerekecektir.

Senaryo yazmanın ilk adımı “FİKİR” dir. En az bir iyi fikir senaryo yazmak için sizi harekete geçirebilir. Bir fikir sizi çok heyecanlandırabilir ama başkalarında aynı etkiyi yapmayabilir. Bu yüzden iki iyi fikir her zaman bir iyi fikirden daha iyidir. Yani kafanızda oluşan senaryo yazma isteği içinde çok sayıda iyi fikir barındıran bir istek olsa çok daha iyi olur. Örneğin -patronundan yüklü bir miktar borç alan bir çalışanın düştüğü komik durumlar- bir adet iyi fikir olabilir. Ancak bu iyi fikri başka iyi fikirlerle desteklemezseniz başkaları sizin kafanızda canlanan o tek iyi fikri bile görmekte güçlük çekebilir. -Patronundan aldığı borç parayla çalıştığı şirketin rakibi başka bir şirkete ortak olan bir çalışan, patronun bundan haberdar olması ve rakip şirketin sahibinin de örneğin patronun eşi olması- birden fazla sayıda iyi fikir olarak daha etkili olacaktır. Fikir aşamasından sonra bir öykü kurmanıza yarayacak bir çalışma yapmanız gerekir. Eğer bu çalışmanızı kaleme alır yazarsanız bu bir kaç paragraflık kurgunuza PLOT diyebilirsiniz. Patron, çalışan ve eşi arasında nasıl bir entrika kuracağınız az buçuk bu plot ile belli olur. Plot, resmi bir format değildir. Kendiniz için yazarsınız. Fikrinizi birine sunacaksanız eğer, işinize yarar. Ne var ki fikrinizi kime sunarsanız sunun mutlaka SİNOPSİS görmek isteyeceklerdir. Sinopsis resmi bir formattır. Yani profesyonel üretim çevrimi sizden sinopsis olarak tanımlanmış ürünü yazmanızı bekler. Sinopsis yazarken uyulması gereken belirli kurallar vardır.

Önce fiziki kurallar: Bir sinopsis iki A4 sayfasından daha fazla olmamalıdır. Tabii ki normal bir font ve font büyüklüğü tercih etmelisiniz. Bu da genellikle 12 puntoluk standart fontlardan biri olacaktır. Bir sinema filmi ya da bir televizyon dizisi bölümü için bir sayfa sinopsis de olur ama bir sayfadan daha azı makbul ve makul bir uzunluk değildir.

Sinopsis yazarken mutlaka geniş zaman kipi kullanılır. Geniş zaman’dan başka zaman kipleri; -di’li geçmiş ya da -miş’li geçmiş zaman kipleri kullanılmaz. Sinopsis teknik bir yazı türüdür. Bir öyküleme türü değildir. Yani sinopsis yazarken anlatım imkanlarından faydalanamazsınız. Yazı diline has sanatlar kullanılmaz. Bir rapor yazar gibi senaryoda anlatmak istediğiniz öyküyü rapor eden iki sayfalık yazıdır. Okuyucusu, sinopsisi mesleki bir ilgiyle okuyacaktır. Bu demektir ki ağdalı cümleler kurmamalı, seyirciden saklamayı düşündüğünüz senaryo numaralarını sinopsisin okuyucusundan saklamamalısınız. 6.His ya da Olağan Şüpheliler‘i yazıyor olsanız bile öykünün sonundaki gerçekleri sinopsiste de sona saklayacaksanız iki kere düşünmenizde fayda var. Yani bütün öykü finaldeki sürprize bağlı olsa bile (ki adı geçen iki film çok özel örneklerdir) sinopsiste de sürpriz yapmanız hoş olmayabilir.  Seyirciye, yapımcıya ve yönetmene vadettiğiniz her şey sinopsiste olmalıdır. Sinopsis son derece somut olmalıdır. Soyut tamlamalar, soyut tasvirler asla sinopsiste bulunmamalıdır.

Sinopsis yazma egzersizi yapmak isteyen biri, iyi bildiği ya da yeni izlediği bir filmi, bir rapor yazar gibi yukarıda bahsedilen çerçevede yazmakla işe başlayabilir. Unutulmamalıdır ki senaryoyu satmaya yarayacak şey, fikri sevdirecek şey sinopsistir. İçinde fazla ve gereksiz hiç bir şey olmayan, sade, yalın, somut haliyle film öyküsü…

Bu yazı Senaryo Yazarlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sinopsis Nedir, Nasıl Yazılır? için 56 cevap

 1. Oğuzhan der ki:

  Teşekkürler, açıklayıcı olmuş.

 2. özgür der ki:

  teşekkürler , baya yardımcı oldunuz 🙂

 3. Mahmut İslam der ki:

  Hocam keşke birkaç tane de sinopsis örneği paylaşsaydınız..
  Bu arada bilgiler için teşekkürler..

 4. Meltem der ki:

  Hocam, yani bir sinopsis de filmin sonunun nasıl biteceği de yazılır mı? Ve karakter analizide yer alır mı azıcık??

 5. Gökhan der ki:

  Sinopsisin okuyucusu sinema profesyonelleridir yani filmi çekmesi muhtemel insanlar… Sinopsis seyirci okusun diye yazılmaz. Yani filmin sonunu, o filmi çekecek olan yönetmenden ya da yapımcıdan saklayamazsınız? Karakter analizi yapılabilir abartmamak kaydı ile…

 6. Meltem der ki:

  Teşekkürler…

 7. aleyna der ki:

  gerçekten süpersiniz 😀

 8. merve der ki:

  karakterin rüyasını nasıl belirteceğiz yani tv yi açtı aniden rüya görmeye başladı diye mi yoksa konuya girip sonra hepsi bir rüyaydı gibi mi

 9. Emre der ki:

  Merhaba. Dizi projesi için hazırlanan ilk 13 bölümlük sinopsis uzunluğu ne kadar olmalı?

 10. Gökhan der ki:

  Dizi projelerinde 13 bölümün tümünün sinopsisi yazılmaz. Dizinin 13 bölümü için genel anlatımlı konsept anlatılır. Sinopsisler her bölüm için ayrı ayrı yazılır. Yapımcılar ve tv kanalları genellikle ilk üç bölümün senaryosu, 13 bölümün de sinopsislerini görmek isterler. Ayrıca dizinin atmosferini, duygusunu, genel gidişatını tasvir ettiğiniz “konsept” yazmanızda fayda var.

 11. Onur der ki:

  birşey soracağım dizi senaryosu yazqrken bölüm bölüm mü sinopsis yazıyoruz? Birde Benim bildiğim bütün olan tretmandı 😀

 12. Fatih der ki:

  sizce dizi senaryomu bir yönetmene mi götüruyim yoksa yapım şirketine?

  • Ali Mehmet TÜRKOĞLU der ki:

   İlk önce yönetmene götürürseniz, senaryonun editasyonunu gözden geçireceğinden dolayı yapımcının gözünde senaryonun değeri artar; çünkü yönetmen aynı samanda bir senaryonun birinci elden editörüdür.

 13. Emre der ki:

  Lütfen bilen biri varsa hemen cevaplasın. Senaryo yazarken diyalogda, karakterin konuşması olduğu gibi mi yazılır? Mesela Naptın diyecek karakter. Senaryoda ne yaptın diye mi yoksa Naptın diye mi yazılır.?

  • Ali Mehmet TÜRKOĞLU der ki:

   Genelde senaryolar bir bilim projesi değilse, yöresel şiveyle veya genel konuşma diliyle yazılır ki, daha etkilidir; onun içindir ki, “Ne yaptın?” yerine “N’aptın?” veya “Ne yapıyorsun?” yerine Muğla yöresel şivesi olan “N’apıkdurun?” şeklinde yazmak en uygunudur; çünkü halk bu tür konuşmalarda hep kendini bulur ki, daha etkilidir.

 14. Gökhan der ki:

  @Emre
  Karakter belirli bir yörenin aksanı ile konuşuyorsa senaryoda karakterin ilk konuştuğu yere diye yazılır. Karakter argo yada günlük konuşma diliyle konuşuyorsa bu şekilde belirtilir. Her diyalog karakter gibi yazılmaz. Oyuncunun karakteri doğru aksanla konuşması bilgisine ve yönetmenin isteklerine bağlıdır. Karakter bazı kelimeleri kendine has çıkartıyorsa o şekilde senaryoya yazılır.

 15. Gökhan der ki:

  @Onur
  Sizi senaryoları bölüm bölüm yazılır. Dolaysıyla her bölüm için bir sinopsis bir de tretman yazılır.

 16. Gökhan der ki:

  @Fatih
  Senaryonuzu her ikisine de götürebilirsiniz. Bazı yönetmenler yapımcılar üzerinde etki yapabilirler. Bu yüzden senaryonuzu beğenirlerse yapımcıya çekmesi için güçlü bir etki yapabilirler. Ancak nihayetinde işi yapacak olan adı üzerinde yapımcıdır.

 17. Emre der ki:

  Merhabalar, oyuncuya has olmayan replikler yazarken ne yapmalıyız? Örnek verdiğim gibi dizilerde ya da filmlerde ne yaptın denmez çoğunlukla. Naptın diye yazarsam yanlış yapmış olur muyum?

 18. Gökhan der ki:

  “Naptın” diye yazan çok senarist var. “Ne yaptın” diye yazmak ise doğrusu.

  • Ali Mehmet TÜRKOĞLU der ki:

   Taşra konseptinde “Naptın” şeklinde en uygunudur. Modern bir diyalogta ise “Ne yaptın” şeklinde yazılmalıdır.

 19. Emre der ki:

  Senaryo yazdıktan sonra sunum yapabilecek birini bulduğumda, ona Nasıl sunum yapabilirim? Projeyi, Nasıl etkileyici
  Bir şekilde aktarabilirim?

 20. Gülderen Süer der ki:

  Gerçekten bir sinopsis örneği verseydiniz, bizim için iyi olurdu. Ancak çok net ve açık anlatmışsınız, bu işe yeni başlayan bir kişi olarak anlatımınızdan yararlanacağımı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

 21. ülkü der ki:

  öncelikle bu konuda çok toy olduğumu söylemek istiyorum. senaryo roman gibi yazılabilir mi ve bir film oldu diyelim yaklaşık kaç sayfa olmalı?
  tretman, sinopsis ve konseptin farkını yazabilir misiniz? önce hangisini yazmalıyız?

 22. Gökhan der ki:

  Ülkü, sorularının cevapları kısa değil malesef. Yeri geldikçe yazacağım, takipte kal lütfen.

 23. Yaprak der ki:

  Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler, çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Film sinopsisinde iki sayfa diye bir kural var mı? Üç sayfalık bir sinopsis uzun sayılır mı?

 24. Gökhan der ki:

  Böyle bir kural yok. Ancak ortalama bir filmin (yani yaklaşık 90dk süreli) sinopsisinin 2 sayfa civarında olması iyi olur. Her film 90dk olmaz. Destansı filmler çok daha uzun sürelere sahip olabilir, haliyle sinopsisleri de uzun olur. Üç sayfa sinopsis olsa ne olur? Hiçbir şey. Ama yazar kendisine bir sınır koymalıdır. Böyle bir sınır olmasa bir sinopsis yazarı coştukça coşabilir, sayfalarca yazabilir. Ya da tam tersi işin kolayına kaçarak iki paragraf sinopsis yazabilir. İki sayfa sinopsis demek, öyküdeki belli başlı sorunların çözüme kavuşturulmasını zorunlu kılar. Aynı zamanda lafı çok da dolandırmadığınızı gösterir. Sinopsis tam olarak budur zaten.

 25. yağmur der ki:

  Mrb cevap verırsenız cok sevınırm.destege ihtiyacım var

 26. Yaprak der ki:

  Daha önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Başka bir sorum daha olacak. Yazdığımız sinopsisi mail ortamıyla bir yapımcıya yönetmene göndermek riskli mi? Riske atabileceğimiz kadar işin içinde olmadığımız için endişe ediyorum. Şirketler kendi bünyelerinde senaryo yazdıklarını, dışarıdan kabul etmediklerini söylüyorlar…. Herkes köşesini kapmış, bizler nasıl bir yol izlemeliyiz? Sinopsisi mail atmak ne kadar riskli cevap verebilirseniz sevinirim…

  • Gökhan der ki:

   Senaryonuzu mail yoluyla yapimciya gonderirseniz dikkat cekme ve okunma ihtimali neredeyse sifir. Hic denemeyin. Koseler kapilmis dogru ancak yetenek ve disiplinli iseniz her zaman is bulabilirsiniz. Size ve benzeri durumdaki herkese onerim, mevcut senaryo yazim gruplarindan birine dahil olmaya calismanizdir. Stajyer senaristlik yaparak ise baslayin.

 27. EROL ŞENTÜRK der ki:

  İyi günler. Word dosyasında bir senaryo çalışmam var. Denizbank 7. Senaryo çalışmasına katılacağım. Yarışma koşullarından birisi de senaryonun Amerikan Senaryo Formatında yazılmış olması. Amerikan Senaryo Formatını kullanmasını bilen bir arkadaşınız var mıdır? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 28. Onur der ki:

  Erol Şentürk

  Celtx programını tavsiye ederim. Sadece senaryo yazımı konusunda değil, bir projenin tüm aşamalarını oluşturabilmen konusunda yardımcı olur.

 29. YUNUS CAN der ki:

  slm. çok aydınlatıcı bilgiler aldık tşk ediyoruz, ekranlarda bilinen aksiyonlu bir dizinin bir kaç saihifa senaryo ve o dizinin sinopsisi bizimle paylaşılırsa çok daha faydalı olur. ayrıca dizi çekimlerinde çekim konusunda kaliteyi yakaladıktan sonra bir sorun kalıyormu? yani çok pahalı kameralarla çekmek şartmı? sevgiyle kalın.

 30. Nur Banu der ki:

  merhabalar. belgesel tarzında kısa film projesi hazırlıyorum da sinopsis istiyorlar. belgesel de sinopsis nasıl yazılır bilemedim. bana yardımcı olur musunuz?

 31. Sinopsis, salt sinemaya özgü bir kavram değil, bilimde de kullanılır. Sinopsisin hem bilimde, hem de senaryoda, “bir bakışta, bütün/genel hakkında bilgi vermesi” beklenir.
  KABACA BİR ÖRNEK:
  <>
  KIZ EVDEN KAÇACAK: Demek ki, kalkıp gitmesini engelleyen biri var; baba, ağabey, dede, anne, abla, vb. BABA olsun o iblis…
  KAÇABİLMEYİ NASIL BECERDİ: Birileri, anne örneğin, yardımcı oldu. Babası uyuduktan sonra kızı gönderdi.
  KAÇMAYA DEĞECEK O GİDİLECEK YER: Sevdiği oğlanın doğum gününe gitti. Orada olması gerekiyordu. Bu neredeyse bir zorunluktu.
  NİÇİN VE KİM TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ: Sevgilisi sarhoş oldu ve kız, “sen zahmet etme, bir taksiye atlar giderim. Annem kapıda bekliyor olacak. Sessizce kapıyı açıp beni içeri alacak” diyerek vedalaştı. Tesadüf bu ya; kendisine platonik aşkla bağlı mahallenin taksicisine rast geldi.
  CESET NERDE: Kızın cesedi sahilde bulundu. Polis, hastane, morg vb.
  EVDE: Anne, baba, kardeşler, sevgilisi perişan…
  TAKSİCİ: Taksici sorguya alındı. Şöyle anlattı: “Lastik patladı. Yolda kaldık. Yağmur başladı. Kız gitme dememe rağmen, otostop çekerek yaşlı bir adamın arabasına bindi.
  DÜĞÜM: Böyle sürer gider ve bir sonuca bağlanır.

  Bizim sinopsisimizde bir hikâyede gerekli tüm dayanaklar var.
  Böyle basit bir hikâyeyi niçin filme alayım?
  Haklısınız.
  O halde içinde bu tür dayanakları taşıyan daha iyi bir sinopsis bulunuz. Hikâyeler, romanlar, gazete haberleri, şiirler, birinden dinlediğiniz enteresan bir olay, en fazla da düşleriniz size yardımcı olacaktır.
  Senaryo yazmayı yeniden icat etmeyin, bilinen yoldan gidin, birçok senaryo kitabı var kitapçılarda. İcat edilecek bir şey yok. Anlatım biçimini öğrenirseniz işiniz kolay. Benim SİNEMADA YARATICI YÖNETMEN adlı kitabım da çok işinize yara. Çok önyargılısınız; kitabımın satılması derdinde değilim; yayıncımın beklemediği kadar çok satılıyor o kitap…

 32. Sıddık SERT der ki:

  Gökhan bey merhabalar..
  50 yaşımdan sonra yeni başladım yazmaya. Birkaç hikaye var aklımda ancak hikayeler kendi içerisinde olay, mekan ve zaman olarak çok farklı yerlerde geçiyor. sizce Roman olarak mı başlayayım (ki sonradan senaryoya dönüşümü zor olur mu) yoksa doğrudan senaryo formatında mı yazmalıyım. Teşekkürler….

 33. Gökhan der ki:

  Sizi tebrik ederim, baslamanin yasi yoktur. Senaryo yazarsaniz, sizi mutlu edecek bir son icin yazdiginiz senaryonun bir filme donusmesi gerekecektir. Bu cok kolay degil. Ancak bir roman halinde yazarsaniz daha bireysel calisip gerekirse kendi imkanlarinizla bile bastirabilirsiniz. Sonucta elinizde bitmis bir urun olur. Senaryonuzu film olarak gormeden tam bittigini hissedemeyeceksiniz. Bu yazdiklarim sizin acinizdan sorunuzun psikolojik boyutu. Teknik acidan cevap verecek olursak hikayeleriniz daha “icsel” ise, yani karakterlerin ic dunyalarina odaklaniyorsak roman yazmak daha mantikli. Senaryo yazarligi devam edegelen bir hareket yazmak demektir. Kamera hareketi algilar. Hareketsiz bir aktorun kafasinda olan bitenlerle cok ilgilenmez. Ortaya cikacak sonuc seyirci acisindan sıkıcı olabilir. Hikayeleriniz olaylar ve karakterlerin oradan oraya suruklenmelerini anlatiyorsa senaryolastirildiginda iyi sonuc verebilir. Aksi takdirde detayli ruh analizleri hayal ediyorsaniz roman isinizi kolaylastirabilir. Kolay gelsin.

 34. Sıddık SERT der ki:

  Bu kadar kısa bir sürede sorumu cevapladığınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Fikir öneri ve uyarılarınızı dikkate alacağım. Ayrıca bundan sonra soracağım sorular için de sizden yüz bulmuş olmanın memnuniyeti ile hoşçakalın. saygılar…

 35. Sima der ki:

  Gökhan bey bana bir tane genel hikaye örneği gönderebilir mısınız

 36. Apo der ki:

  Gökhan bey 17 yaşındayım ve senaryo yazmak istiyorum başımdan geçen bi aşk hikayem var filme konu olacak bi şekilde ve tüm senaryo kurallarına uyuyor ama nasıl sinopsise başlatayım bilmiyorum yardım edebilir misiniz

  • Gökhan der ki:

   Hikayende olan biteni ana hatlarıyla tasarla. Aşama aşama, hikayeni insanların ilgisini uyandırıp bir film olmasını isteyecekleri şekilde iki A4 sayfasını taşmama koşuluyla yaz. İnsanlar beğenmezlerse bir daha yaz.

 37. Gamze der ki:

  Gökhan Bey iyi akşamlar yazmış olduğum senaryoları tanıdığım yapımcı ya da yönetmen olmadığı için degerlendiremiyorum nasıl bir yol izleyerek senaryolarimi sinemaya tasiyabilirim.ASlinda en büyük hayalim yönetmen olmak ama sektörde yer bulmak ve kabul görmek zor

 38. tanju solmaz der ki:

  Merhaba Gökhan Bey
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 55 yaşındayım yazmayı seviyorum fakat yazdıklarımın devamını getiremiyorum. Birkaç kitap denemem var ama hep yarım kaldı. Beraber değişik bir işte çalıştığım arkadaşım var, o zamanlar işinin dışında senaryolar, tiyatro oyunları yazıyordu(amatör olarak). Sonra şans kapısını çaldı ve yazdığı bir senaryo kabul edildi ve dizi olarak çekildi. Şu anda da başka bir dizi projesi hazırlıyor yakın zamanda başlayacak. Onunla konuşurken aklımdaki bir fikri paylaştım onun da hoşuna gitti bazı fikirler de verdi. Bunu 2 sayfayı geçmeyecek şekilde yazmamı istedi. Konusu eski zamanda geçiyor, içinde umutsuz bir aşk, siyasal çalkantılar ve savaş var. 1,5 sayfayı tamamladım, içinde hem hikayenin yaşandığı zamanı hem de o yaşanan zamana getiren nedenleri yazıyorum. Bunun içinde geçmiş zamanı anlatmak adına “geçmişe döndüğümüzde” ibaresi kullanıyorum. Hem bu şekilde yazmam hem de hikayenin geçmiş ve yaşanan zamanda dönüşümlü geçmesi okunma ve ilgi çekme açısından yönetmen veya yapımcıda olumsuz etki bırakır mı? “Bunu senarist arkadaşınız ile paylaşıp fikir alışverişinde bulunabilirsiniz” diyebileceğinizi tahmin ederek şunu belirtmek isterim. Şu anda yeni bir dizinin senaryo çalışması içinde olduğu için fazla vakti yok ve ben de bu durumda onu rahatsız etmek istemiyorum. Tabii bir de bu konular hakkında bilgisi olan farklı insanların fikrini de almak istiyorum. Anlatımım uzun olduğu için de özür dilerim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin.

  • Gökhan der ki:

   Siz, sinopsisinizi sizin icin en guzel haliyle yazip verin. Geriye donusler ya da baska konularda yapimci ve yonetmenin farkli fikirleri olursa, senaryo asamasina geldiginizde sizinle konusurlar zaten. Hikayenizi begenmeleri, bu asamada -teknik bir ayrinti diyebilecegimiz- bahsettiginiz konudan daha onemli. Basarilar dilerim.

 39. FA der ki:

  Merhaba. Sinopsis yazarken filmin adı yazılır mı? (Aynı sorumu tretman için de soruyorum.) Bir senaryo yarışmasına katılmayı düşünüyorum ve ilk aşamada sinopsis göndermemiz bekleniyor da.

  • Gökhan der ki:

   Bazen film ekibinden karar vericileri mutlu eden bir film ismi bulunamıştır ve bir proje adı üzerinden işler yürütülür. Çekimler ve kurgu bittikten sonra nihai karar verilir. Ancak senaristler her zaman ve her aşamada projelerine bir isim vermek zorundadır. Pek çok şey gibi bu da sonradan değişebilir, değiştirilebilir.

 40. Turgut Acim der ki:

  bence sinopsisi çok iyi öğretiyor

 41. Esra der ki:

  Bu bilgiler için öncelikle teşekkür ediyorum. Sormak istediğim bir şey var. Senaryoda karakterlerin iç sesi olarak yer alan konuşmayı nasıl yazabilirim?

  • Gökhan der ki:

   Karakter adının yanına parantez içinde (iç ses) yazarak. Şöyle:

   ASLI (İÇ SES)
   Yalan söylüyorsun! Ama ben sana yapacağımı bilirim!

 42. Bayram der ki:

  Bir sahnenin içine başka sahneler girdi, sonra devam edecek
  Sahne devamlarına yeni numara mı verilmeli? yoksa SAHNE 3 DEVAM mı denir?
  Saygılar

  • Gökhan der ki:

   Her böldüğünüz sahne için ve geri döndüğünüz her ana sahneler için yeni numaralar vermelisiniz. Sahne3’ün devamı ya da benzeri bir ifade kullanırsanız okuyanlar için iyi olur. Bu tür soru cevaplar için şu sayfayı kullanırsanız daha iyi olur: http://www.gokhanyorgancigil.com/?p=1742
   Muhtemelen bu ve benzeri sorulara bu sayfada zaten önceden cevap verdim. Kolay gelsin.

 43. Rıfat YILDIZCI der ki:

  Merhaba Gökhan Bey,
  Senaryo metninde “geçiş” nasıl yazılır? Sadece “GEÇİŞ” ya da éTRANSITION” demek yeterli mi, yoksa geçişin türü belirtilmeli midir? Örneğin ‘KARARMA’ diye yazılmalı mı? Yoksa bu yönetmenin işi mi? Örnek metnimiz aşağıdaki gibi olsun.

  İÇ GECE OTEL ODASI
  Mary bir süre pencereden şehre baktıktan sonra perdeyi çeker ve yatağına uzanır. Tavana bakarak düşünürken gözleri kapanır.
  ……………….
  İÇ GÜN OTEL ODASI
  Mary gözlerini açar. Yerinden kalkar ve pencereyi açarak dışarı bakar.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Gökhan der ki:

   Geçişleri hiç yazmasanız da senaryonuz eksik olmaz. Ama bir yerde özellikle kararma ya da zincirleme geçiş istiyorsanız sahne başına ya da sonuna sayfanın sağına büyük harflerle isediğiniz geçiş türünü yazabilirsiniz.

 44. Ness der ki:

  Merhabalar. Elimde sondan baslayan ve kurgusu biraz karmasik bir film senaryosu var. Sondan baslayan senaryolarin sinopsisini nasil cikarabiliriz

  • Gökhan der ki:

   Filmi izleyenler nasıl izleyecekse sinopsisi o şekilde yazmalısınız. Ancak okuyanın okuduğunu anlaması için açıklamalar yapmanız gerekiyorsa yapın. Örneğin ‘filmde birbirini takip eden olaylar yeniden eskiye doğrudur’ vs. gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.